Globi

GJYKATA e shpall fajtor për tri akuza, djali i presidentit Joe Biden rrezikon deri në 25 vite burg

Shkruar nga Liberale

GJYKATA e shpall fajtor për tri akuza, djali i presidentit Joe Biden

Një gjykatë federale dënoi Hunter Biden mbi akuzat për armë, e para historike për pasardhësit e një presidenti në detyrë, pas një gjyqi me dëshmi emocionale e tronditëse për përdorimin e drogës nga ish-gruaja dhe kunata e tij.

Djali i Presidentit Joe Biden përballet me deri në 25 vjet burg për tri akuza - sipas mediave amerikane- për gënjeshtrat në një formular kontrolli federal mbi përdorimin e drogës, gënjeshtra ndaj një tregtari armësh dhe posedim armësh. Megjithëse për herë të parë, shkelësit e padhunshëm, pra që nuk kanë shkaktuar dëme ndaj të tjerëve, zakonisht marrin dënime më të lehta. Gjykatësja e qarkut amerikan Maryellen Noreika do të caktojë së shpejti datën e dënimit të Hunter Biden.

Çështja e biznesmenit dhe avokatit 54-vjeçar erdhi pasi një marrëveshje për pranimin e fajësisë u prish në korrik 2023 që mund të kishte zgjidhur akuzat për armë dhe fshehje të fajësisë pa burgim. Hunter Biden ende përballet me një tjetër gjyq federal që fillon më 5 shtator në Kaliforni për gjoja shmangie të taksave.

Problemet ligjore të Biden përkojnë me fushatën e babait të tij për rizgjedhje. Por i moshuari Biden kur filloi gjyqi lëshoi ​​një deklaratë në mbështetje të djalit të tij dhe më vonë i tha "ABC News" se nuk do ta falte atë, nëse dënohej.

Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH