Globi

FOTO/ Një skulpturë mahnitëse metalike tregon 'bukurinë e grave nigeriane", e punuar me materiale skrapi 

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Një skulpturë mahnitëse metalike tregon 'bukurinë

Festimi i bukurisë së Blackness dhe protesta ndaj "dekadencës mjedisore" për një të ardhme më të pastër dhe pa mbeturina.

Ky është vizioni i skulptorit metalik dhe artistit pamor nigerian, fitues të çmimeve, Dotun Popoola.

Popoola ka krijuar një vend për veten e tij duke transformuar hekurishtet në skulptura shumëngjyrëshe të kafshëve dhe njerëzve, të cilat trajtojnë çështje duke përfshirë menaxhimin e mbetjeve dhe rëndësinë e riciklimit.

“Arti im është i rrënjosur në përdorimin e materialeve të hedhura si rezervuarët e motoçikletave, jastëkët e frenave, shiritat e makinave, bulonat, dadot dhe pjesët e gjeneratorit elektrik, të cilat të gjitha simbolizojnë shenjat e dukshme të prishjes infrastrukturore në Nigeri,” tha Popoola për CNN.

Skulptura më e fundit e Popoolës është një pjesë 12 metra e gjatë dhe 882 paund që përshkruan kokën dhe qafën e zbukuruar të një gruaje afrikane, frymëzuar nga portreti i gruas së tij.

FOTO/ Një skulpturë mahnitëse metalike tregon 'bukurinë

I quajtur “Irinkemi Asake”, që përafërsisht përkthehet në “metalet më kanë përmirësuar jetën” në gjuhën jorube, u shfaq së fundmi si pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të Artit Artmiabo në Lagos.

E përbërë nga mbi 4,000 "flutura" të vogla metalike, secila e salduar dhe e prerë individualisht me dorë, skulptura është bërë nga metali i hedhur, tuba të galvanizuar, pjesë automobilistike, çelik inox dhe hekur i farkëtuar, dhe është e veshur me një dekorim kundër ndryshkut e mbrojtje nga rrezet ultraviolet./ Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH