Globi

FOTO/ Majmunët "ulëritës" bien të ngordhur nga pemët për shkak të valës së të nxehtit në Meksikë

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Majmunët "ulëritës" bien të ngordhur nga

Meksika është përfshirë nga një valë e të nxehtit, duke bërë që majmunët ulëritës të bien të ngordhur nga pemët. 

“Të paktën 138 prej tyre, të cilët njihen për thirrjet e tyre të zhurmshme zanore, u gjetën të ngordhur në shtetin Tabasko në Bregun e Gjirit që nga 16 maji”, sipas grupit të Ruajtjes së Biodiversitetit të Usumacinta.

Ndërsa të tjerët u shpëtuan nga banorët, duke përfshirë pesë prej tyre që u dërguan me urgjencë te një veteriner lokal i cili luftoi për t’i shpëtuar, shkruan CNN.

FOTO/ Majmunët "ulëritës" bien të ngordhur nga

“Ata mbërritën në gjendje kritike të dehidratuar dhe me ethe”, tha Dr. Sergio Valenzuela.

Por vala brutale e të nxehtit në Meksikë nuk ka prekur vetëm majmunët, por ka shkaktuar vdekjen e të paktën 26 personave që nga Marsi, veterinerët dhe ekipet e shpëtimit kanë raportuar vdekjen e dhjetëra personave të tjerë dhe ngordhjen e ndoshta qindra majmunëve ulëritës.

FOTO/ Majmunët "ulëritës" bien të ngordhur nga

Biologu i kafshëve të egra Gilberto Pozo numëroi rreth 83 prej kafshëve të ngordhura ose të ngordhura në tokë nën pemë. Ngordhja e tyre filloi rreth 5 Majit dhe arriti kulmin e saj gjatë fundjavës.

FOTO/ Majmunët "ulëritës" bien të ngordhur nga

Ndërkohë në shtetin e Tabaskos, temperaturat këtë javë parashikohen të kalojnë 45 gradë Celsius./ Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH