Globi

FOTO/ Greqia mbyll Akropolin për të mbrojtur turistët nga i nxehti përvëlues

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Greqia mbyll Akropolin për të mbrojtur turistët nga i

Akropoli, një nga monumentet më të famshme të Greqisë, do të mbyllet për turistët gjatë pjesës më të nxehtë të ditës të mërkurën, pasi një valë e nxehtë ka djegur kryeqytetin e vendit.

Vendi i njohur turistik, i cili tërheq vizitorë nga e gjithë bota, do të mbyllë dyert e tij midis orës 12 dhe 17:00 sipas kohës lokale, tha një zëdhënës i Eforatës së Antikiteteve të Qytetit të Athinës për CNN, me temperatura të mërkurën që pritet të kalojnë 40 gradë Celsius. 

FOTO/ Greqia mbyll Akropolin për të mbrojtur turistët nga i

E ndërtuar në një kodër të pjerrët shkëmbore, vendi i listuar në UNESCO është veçanërisht i ekspozuar ndaj nxehtësisë, duke ofruar linja turistësh që presin të hyjnë dhe të dalin nga atraksioni, kanë pak mbrojtje nga rrezet e diellit.

FOTO/ Greqia mbyll Akropolin për të mbrojtur turistët nga i

Mbyllja e Akropolit është kthyer në një trend të përvitshëm, pasi Greqia së bashku me shumë vende të tjera evropiane, vazhdon të përjetojë verë të nxehtë prej dekadash.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH