Globi

FOTO/ Çfarë ndodhi me Irakun e pushtuar dy dekada më parë?

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Çfarë ndodhi me Irakun e pushtuar dy dekada më parë?

Njëzet vjet më parë, SHBA dhe Britania e Madhe njoftuan se Saddam Hussein, presidenti i Irakut, po grumbullonte armë të shkatërrimit në masë dhe po mbështeste "grupet terroriste". Më 19 mars 2003, një koalicion i udhëhequr nga SHBA filloi bombardimin e Irakut dhe një ditë më vonë filloi një pushtim tokësor. Në koalicion kishte ushtarë amerikanë, britanikë, australianë dhe polakë.

FOTO/ Çfarë ndodhi me Irakun e pushtuar dy dekada më parë?

Në vitin 2011, forcat e koalicionit u tërhoqën nga Iraku, duke shpallur luftën e përfunduar dhe duke lënë pas të paktën 275,000 njerëz të vdekur dhe thuajse tërë vendin, të shkatërruar.

Pas sulmeve të 11 shtatorit 2001 , presidenti i SHBA-së Xhorxh W Bush filloi të pretendonte se Iraku kishte armë të shkatërrimit në masë - një pretendim më vonë u provua i rremë - dhe se mbështeste al-Kaedën, duke e bërë çarmatimin e saj një prioritet të ri.

FOTO/ Çfarë ndodhi me Irakun e pushtuar dy dekada më parë?

Më 24 shtator, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Tony Blair i tha parlamentit britanik, “sigurisht që nuk ka dyshim se Iraku, rajoni dhe e gjithë bota do të ishin më mirë pa Sadamin.”

FOTO/ Çfarë ndodhi me Irakun e pushtuar dy dekada më parë?

Duke dëgjuar qëllimin e këtyre deklaratave, qindra mijëra njerëz në mbarë botën dolën në rrugë për të protestuar kundër një lufte në Irak. Në nëntor 2002, Rezoluta 1441 e Këshillit të Sigurimit të OKB-së i dha Irakut "një mundësi përfundimtare për të përmbushur detyrimet e tij të çarmatimit".

Më 17 mars 2003

Xhorxh W Bush deklaroi fundin e diplomacisë dhe i dha Sadamit dhe të besuarve të tij një ultimatum që "të largoheshin nga Iraku brenda 48 orëve".

19 mars 2003

Në një deklaratë televizive, Xhorxh W Bush thotë se forcat e koalicionit janë në "fazat e hershme të një operacioni ushtarak për të çarmatosur Irakun" nga armët e vrazhda të supozuara të tij dhe për të hequr Sadamin nga pushteti.

20 mars 2003

Forcat e koalicionit në kufirin Irak-Kuvajt fillojnë ofensivën e tyre nga Gjiri për të marrë Basrën dhe fushat e naftës përreth. I veshur me një uniformë ushtarake, Saddam shfaqet në televizionin shtetëror irakian për të dënuar "kriminelin e vogël Bush" dhe për t'u bërë thirrje irakenëve që të mbrojnë vendin e tyre.

23 mars 2003

FOTO/ Çfarë ndodhi me Irakun e pushtuar dy dekada më parë?

Operacionet ushtarake lëvizin në Irakun jugor, duke u përballur me rezistencën irakiane në Betejën e Nasiriyah, e cila zgjati deri më 2 prill. Sulmet ajrore në të gjithë vendin e mbajtën ushtrinë mbrojtëse të Irakut në kaos dhe penguan rezistencën efektive.

3 prill 2003

Forcat amerikan bombardojnë dhe marrin kontrollin e aeroportit të Bagdadit.

9 prill 2003

Forcat amerikane futen në kryeqytetin irakian dhe Bagdadi shpallet zyrtarisht i pushtuar.

Statuja e Sadamit në sheshin kryesor është rrëzuar në një moment ikonik të transmetuar drejtpërdrejt në mbarë botën. Operacionet vazhdojnë kundër fraksioneve më të vogla të ushtrisë irakiane.

1 maj 2003

George W Bush shpall fillimin e pushtimit ushtarak. Më 25 maj 2003, Autoriteti i Përkohshëm i Koalicionit i udhëhequr nga SHBA-ja nisi një proces të gjerë de-Baathifikimi që synonte eliminimin e ndikimit të ish-partisë Baath në pushtet në Irak.

Pavarësisht se ishte një udhëheqës laik, diktatura e Sadamit shihej nga shumica, e cila ishte myslimane shiite, si në thelb sektar. Shumë myslimanë shiitë u detyruan të largoheshin nga Iraku nën sundimin e pakicës sunite të regjimit të tij.

2004

Fillon një përpjekje rezistence kundër forcave pushtuese perëndimore në vend. Qindra janë raportuar të vrarë në luftimet gjatë një rrethimi ushtarak amerikan të Falluxha, një orë në perëndim të Bagdadit, që filloi më 4 prill. Ndërkohë, imazhet e dhunës së tmerrshme në Irak u përhapën nëpër botë përmes videove në internet, ndërsa SHBA pretendon se grupi i armatosur i Abu Musab al-Zarqawi me origjinë jordaneze, i cili u bë Al-Kaeda në Irak në fund të 2004, ka tërhequr më shumë luftëtarë.

FOTO/ Çfarë ndodhi me Irakun e pushtuar dy dekada më parë?

Në mëngjesin e fillimit të Kurban Bajramit më 30 dhjetor 2006, Sadam Huseini ekzekutohet për krime kundër njerëzimit.

FOTO/ Çfarë ndodhi me Irakun e pushtuar dy dekada më parë?

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH