Globi

FOTO E DITËS: Performanca ‘rock’ e Antony Blinken në Kiev, si një sfidë ndaj luftës në Ukrainë

Shkruar nga Liberale

FOTO E DITËS: Performanca ‘rock’ e Antony Blinken në Kiev,

Ishte moment i papritur në fund të një dite të gjatë në Kiev për Antony Blinken, pas takimeve të shumta të nivelit të lartë dhe deklaratave serioze që premtonin dërgimin e shpejtë të ndihmës ushtarake amerikane.

Sekretari i Shtetit mori një kitarë dhe performoi një interpretim nga Rockin' të Neil Young në Free World me një grup ukrainas rock-u.
Imazhet, të shpërndara me shpejtësi në mediat sociale, ndanë opinionin në Ukrainë, me disa që i përshëndetën ato si një gjest të mirëpritur mbështetjeje dhe të tjerë vënë në pikëpyetje optikën e performancës në një lokal, ndërsa situata në pjesën e tjetër është e tensionuar.

Blinken doli në skenë në Barman Dictat, një bar i mirënjohur i stilit speakeasy në qendër të Kievit i fshehur në një bodrum ku edhe iu bashkua grupit ukrainas 19.99.
"Ushtarët tuaj, qytetarët tuaj - veçanërisht në veri-lindje, në Kharkiv - po vuajnë jashtëzakonisht," tha Blinken përpara se të performonte. “Por ata duhet të dinë dhe ju duhet ta dini, se Shtetet e Bashkuara janë me ju. Ka shumë nga bota që janë me ju dhe ata po luftojnë jo vetëm për një Ukrainë të lirë, por për një botë të lirë. Dhe bota e lirë është gjithashtu me ju.”
Grupit të Rock iu tha para surprizës se do të performonin me Neil Young, tha një anëtar, por iu kërkua ta mbanin sekret. Vetëm në minutën e fundit ata kuptuan se anëtari i tyre i ftuar do të ishte Sekretari Amerikan i Shtetit.

Kitaristi Arsen Gorbach tha se zgjedhja e këngës kishte ardhur nga Blinken dhe e përshkroi performancën si "një pikë shumë të rëndësishme të historisë dhe historisë kulturore të Ukrainës".

Duhet theksuar se performanca u shoqërua me një mori kritikash në disa qarqe për përshtatshmërinë e të luajturit në një lokal, ndërkohë që situata në vijën e parë është përkeqësuar ditët e fundit.
Një ofensivë ruse rreth rajonit të Kharkiv ka komplikuar një situatë tashmë të tensionuar, me trupat ukrainase që po tërhiqen nga disa fshatra ndërsa luftime intensive vijojnë rreth qytetit të Vovchansk. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, anuloi një vizitë në Spanjë këtë javë, me sa duket për t'u marrë me situatën në vend.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH