Globi

FOTO/ Del në shitje për herë të parë shtëpia e familjes së Princeshë Dianës, vendi ku u njoh me Dodi Fayed

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Del në shitje për herë të parë shtëpia

Shtëpia e familjes së Princeshës Dianës ka dalë në treg për herë të parë në 22 vjet me një çmim prej 10.95 milionë paund.

Babai i Dianës, John Spencer, e bleu shtëpinë në 24 Farm Street, Mayfair, në vitin 1990. 

Prona katërkatëshe në Mayfair, Londër, ka një sallë pritjeje, një dhomë pritjeje, një bibliotekë, kostume me dy dhoma gjumi me gardërobë dhe banjo private, dhe parking privat nëntokësor.

Nëse jeni të shqetësuar për shkallët brenda një shtëpie kaq të gjatë, mos u shqetësoni, pasi shtëpia gjithashtu vjen me një ashensor që lidh të gjitha nivelet.

FOTO/ Del në shitje për herë të parë shtëpia

Kati i fundit është një suitë e pavarur, me një dhomë gjumi, dhomë ndenje, tarracë, dhomë të zhveshjes dhe banjë. Ka edhe dy dhoma gjumi në katin e poshtëm përdhes, të shoqëruara me dy tualete, një dhomë tjetër ndjenje dhe një kuzhinë.

Sipas medieve të huaja, shtëpia është ajo ku Princesha Diana u prezantua për herë të parë me familjen al Fayed në një darkë në vitin 1996.

FOTO/ Del në shitje për herë të parë shtëpia

Njerka e saj, Raine Spencer, e kishte inkurajuar që të njihej me familjen, duke përfshirë Dodi al Fayed, me të cilin kishte një lidhje të shkurtër derisa vdiqën në një aksident automobilistik në Paris në 1997, shkruan ilmessaggero.it.

FOTO/ Del në shitje për herë të parë shtëpia

Zonja Spencer ishte në 24 Farm Street kur i thanë për vdekjen e Dianës.Që nga fillimi i viteve 2000, shtëpia u përkiste themeluesve të Pyms Gallery në Mayfair, Alan dhe Mary Hobart.

FOTO/ Del në shitje për herë të parë shtëpia

Por pas vdekjes së zotit Hobart në 2021 dhe vdekjes së zonjës Hobart në fillim të këtij viti, ajo tani po shitet me udhëzimet e ekzekutuesve të tyre.

“Me lidhjet e saj aristokratike dhe mbretërore, ne parashikojmë interes të konsiderueshëm për këtë shtëpi nga blerës të zgjuar në mbarë botën. Është një shtëpi trofe me një histori të shkëlqyer”,- tha Danish Arif, kreu i shitjeve të Mayfair në agjentët e pasurive të patundshme Chestertons./ Përgatiti Liberale.al

FOTO/ Del në shitje për herë të parë shtëpia

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH