Globi

FOTO/ Argjentina në kaos, përleshje në Buenos Aires kundër reformave të Presidentit

Shkruar nga Liberale

FOTO/ Argjentina në kaos, përleshje në Buenos Aires kundër

Policisë pas trazirave në kryeqytetin argjentinas Buenos Aires u desh të ndërhynte me gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë demonstruesit përpara Kongresit, të cilët po protestonin kundër paketës së reformave të propozuara nga presidenti i krahut të djathtë Javier Milei.

FOTO/ Argjentina në kaos, përleshje në Buenos Aires kundër

Presidenti i sapo-zgjedhur, përmes reformave radikale, synon për të ringjallur ekonominë e dobësuar të vendit.

FOTO/ Argjentina në kaos, përleshje në Buenos Aires kundër

Mes vendimeve përfshihet shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme ekonomike, shkurtim i pensioneve dhe dobësim i të drejtave të punëtorëve. Protestuesit - të cilët thonë se masat do të dëmtojnë miliona argjentinas - hodhën kokteje molotov dhe gurë, duke i vënë flakën një makine.

FOTO/ Argjentina në kaos, përleshje në Buenos Aires kundër

Në protestë pati shumë të plagosur. Mediat vendase përshkruan skenën si një "fushë beteje". Argjentina i druhet përshkallëzimit të situatës, ndërsa po lufton të dalë nga kriza e thellë ekonomike. /Liberale.al/

FOTO/ Argjentina në kaos, përleshje në Buenos Aires kundër

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH