Globi

Fjalimi historik i Margaret Thatcher, pas mandatit të dytë: Socializmi shtetëror nuk është në karakterin e popullit tonë

Shkruar nga Liberale

Fjalimi historik i Margaret Thatcher, pas mandatit të dytë: Socializmi

Margaret Thatcher, e cila ndërroi jetë në moshën 87-vjeçare, ishte një fenomen politik botëror. Ajo ishte gruaja e parë e zgjedhur për të udhëhequr një fuqi të madhe perëndimore; kryeministrja britanike më jetëgjatë në 150 vjet; forca dominuese më e madhe e politikës britanike në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të. Ajo ishte gjithashtu një figurë globale, e admiruar në SHBA, një heroinë në ish-republikat sovjetike të Evropës Qendrore, një pikë referimi për politikanët në Francë, Gjermani, Itali dhe Spanjë.

Në Britani, vitet e Margaret Thatcher kaluan pa u vënë re.

 “Një nga debatet më të mëdha të kohës sonë është se sa nga paratë tuaja duhet të shpenzohen nga shteti dhe sa duhet të mbani për të shpenzuar për familjen tuaj. Të mos harrojmë kurrë këtë të vërtetë themelore: shteti nuk ka asnjë burim parash përveç parave që mbledh nga njerëzit të cilët i fitojnë ato vetë. Nëse shteti dëshiron të shpenzojë më shumë, mund ta bëjë këtë vetëm duke marrë hua nga kursimet tuaja ose duke ju taksuar më shumë. Nuk është mirë të mendosh që dikush tjetër do të paguajë - ai "dikush tjetër" je pikërisht ti”.

“Nuk ka para publike; ka vetëm para të taksapaguesve”.

Është pjesë nga fjalimi në Konferencën e Partisë Konservatore, i kryeministres së Britanisë së Madhe, Margaret Thatcher, 14 tetor 1983.

Zonja e Hekurt foli pak muaj pas fitores së dytë në zgjedhjeve të përgjithshme. Pas fitores ajo i tha popullit britanik se, “u jemi mirënjohës juve dhe mijëra njerëzve në çdo pjesë të vendit që punuan kaq shumë për të siguruar sukses."

 “Qershorin e kaluar ne fituam përsëri nderin për t'i shërbyer popullit britanik. Sa më mirë do ta bëjmë? Jo duke u vetëkënaqur me shumicën tonë, as duke supozuar se arritjet tona të së kaluarës do të na sjellin automatikisht sukses në të ardhmen. Katër vitet tona të para ishin përgatitja për veprime të mëtejshme. Dhe do të ketë veprime të mëtejshme”.

“Kur u zgjodhëm për herë të parë në maj 1979, erdhëm në pushtet për të trajtuar problemet reale që të tjerët kishin shmangur. Ne i trajtuam ato. Kushdo që i kuptonte ato probleme, nuk priste që ato të zgjidheshin në hapësirën e një Parlamenti. Ne e kemi nisur mbarë dhe do ta shkojmë deri në fund”.

Margaret Thatcher, në fjalimin e saj historik pas fitores së dytë, shprehej e bindur se e kishte sfiduar të majtën.

“Ne jemi një komb i pjekur, i cili, me shekuj sprovash, pikëllimi dhe arritjesh, ka zhvilluar pikëpamje të përbashkëta për jetën. Ka gjëra për të cilat ne si popull kemi qëndruar ndër shekuj – nga vullneti dhe kapaciteti për të mbrojtur mënyrën tonë të jetesës, sundimin e ligjit, besimin në pronën private, mbrojtjen e të moshuarve dhe të sëmurëve, kufizimit të rolit të qeverisë dhe lirisë së individit. Dhe duke u dhënë zë këtyre bindjeve në vitin 1979, duke u mbajtur fort pas tyre për katër vjet, duke i ripohuar ato në 1983, besoj se kemi ndryshuar të gjithë rrjedhën e politikës britanike për të paktën një brez. Ne kemi krijuar bazën e re të përbashkët dhe për këtë arsye kundërshtarët tanë janë detyruar të ndryshojnë terren. Si politika, ashtu edhe drejtimi i Socializmit Shtetëror mbi të cilin ata kanë luftuar prej vitesh, janë hedhur poshtë krejtësisht nga populli ynë. Socializmi shtetëror nuk është në karakterin e popullit britanik. Nuk ka vend në traditat tona. Nuk na mban në zemrat tona”.

“Një parti socialiste mund të shpresojë të mbijetojë në Britani vetëm duke pretenduar se është diçka tjetër. Na thuhet se Partia Laburiste po rivlerëson qëndrimin e saj ndaj pronësisë së banesave dhe po mendon përsëri për Evropën. Na thuhet se socialdemokratët tani shohin virtytet e kapitalizmit, konkurrencës dhe klientit. Kemi hyrë në një epokë të re. Por tani partitë e tjera po ndjekin Partinë Konservatore”.

“Partia Konservatore ka një përgjegjësi më të madhe se kurrë më parë. Tani, më shumë se kurrë, marrim mbështetjen tonë nga të gjitha shtresat e kombit. Është krenaria dhe qëllimi ynë që të përpiqemi të jemi gjithmonë një parti kombëtare – një parti që flet për dhe për të gjithë kombin".

Margaret Thatcher nuk e quajti rastësi triumfin e së Djathtës Britanike.

“Në vitin 1975, duke qëndruar aty ku jam sot, thashë se kisha një vizion për Britaninë - një Britani e fortë në mbrojtjen e paqes dhe drejtësisë, një Britani e fortë në mbështetje të lirisë personale, një qeveri mjaft e fortë për të mbrojtur të dobëtit, por një qeveri me forcën për t'i lejuar njerëzit të bëjnë jetën e tyre”. 

“Vizionet nuk bëhen realitet brenda natës, apo edhe në katër vjet. Duhet të punohet për to, në mënyrë të vazhdueshme, të palëkundur. Ne kemi vendosur një kurs të vërtetë—një kurs që është i duhuri për karakterin e Britanisë, i duhuri për popullin e Britanisë dhe i drejtë për të ardhmen e Britanisë. Në këtë drejtim do të mbahemi fort. Deri në sukses”.

/Përgatiti: Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH