Globi

FINANCIAL TIMES/ Euro 2024, Gjermania paralajmëron për sulme terroriste të stilit të Moskës, në stadiumet e saj

Shkruar nga Liberale

FINANCIAL TIMES/ Euro 2024, Gjermania paralajmëron për sulme

Marrë nga Financial Times

Gjermania mund të përballet me një sulm terrorist, në përmasat e sulmit që ndodhi në një sallë koncertesh në Moskë në muajin mars, kanë paralajmëruar zyrtarët gjermanë, pasi kampionati europian i futbollit Euro 2024 po pret i afrohet javës së dytë.

“Europa, dhe bashkë me të Gjermania, janë në shënjestër të organizatave xhihadiste, në veçanti Isis dhe Isis-K,” - tha ministrja e brendshme gjermane Nancy Faeser në lidhje me degën me bazë në Afganistan të quajtur Isis-Khorasan, e cila mori përgjegjësinë për masakrën në Bashkinë Crocus të Moskës.

“Një skenar i mundshëm është një sulm në shkallë të gjerë, i koordinuar i llojit që pamë kohët e fundit në Moskë," tha Thomas Haldenëang, kreu i agjencisë së inteligjencës së brendshme gjermane (BfV), duke shtuar se Isis-K ishte "sigurisht grup i më i rrezikshëm”.

Paralajmërimi përkon me Gjermaninë mikpritëse të Euro 2024, një ngjarje që zyrtarët thanë se mund të ofronte një objektiv për terroristët xhihadistë .

Organi propagandistik i Isis-K "Zëri i Khorasanit" ka postuar së fundmi një kolazh që tregon një militant me një armë në një stadium futbolli të shoqëruar me fjalët: "Realizoni golin e fundit!"

Një sondazh nga universiteti Hohenheim zbuloi se 20 për qind e njerëzve synonin të shmangnin ndjekjen në stadium të  ndeshjeve të Euro 2024 nga frika e sulmeve terroriste. Haldenëang tha se Isis-K kishte arritur të "dërgonte përkrahësit  e saj në Europën Perëndimore, nën mbulimin e eksodit të refugjatëve nga Ukraina".

Studimi tha se grupi kishte postuar video të shumta propagandistike duke u bërë thirrje mbështetësve të kryenin sulme ndaj "objektivave të buta" në Evropë që kujtojnë tërbimet në Paris rreth teatrit Bataclan në 2015, si dhe në aeroportin dhe sistemin e metrosë së Brukselit.

“Kjo është gjëja për të cilën ëndërron Isis-K,” tha Haldenëang.

Por ai theksoi se "ujqërit e vetmuar", si 25-vjeçari nga Afganistani që vrau një polic dhe plagosi pesë të tjerë në një sulm me thikë në qytetin jugperëndimor të Mannheim në fillim të këtij muaji, vazhdojnë të jenë një nga kërcënimet më të mëdha për sigurinë publike.

Haldenëang tha se rreziku i terrorizmit islamik ishte rritur që nga sulmi i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor dhe lufta që pasoi në Gaza, me grupe të tilla si ISIS-K që nxisin dhunën kundër Izraelit dhe hebrenjve në diasporë.

Faeser tha se numri i krimeve antisemitike në Gjermani kishte "shpërthyer" dhe njerëzit që mbanin shenja hebreje - si anëtarët e klubit sportiv Makkabi Deutschland - shpesh nuk ishin në gjendje të dilnin në publik "pa u betuar ose pa u sulmuar".    

Ekspertët thonë se Isis-K, e cila u krijua në Afganistan në 2015, është rritur që nga tërheqja e SHBA nga Kabuli në vitin 2021 dhe ka rritur aktivitetet e saj ndërkombëtare, pavarësisht një fushate të përgjakshme kundër kryengritjes nga talibanët në pushtet për të zhdukur grupin.

Isis-K besohet se fshihet pas bombave në Iran në janar që vranë afro 100 njerëz, një sulm në një kishë në Turqi, në të njëjtin muaj dhe një komplot të prishur në mars për të sulmuar parlamentin suedez që autoritetet thanë se mund të ishte drejtuar nga Afganistani.

Sipas raportit vjetor të BfV-së për vitin 2023, grupi xhihadist po i vinte gjithnjë e më shumë “sulmet kundër “të pafeve” në perëndim” në mënyrë që të nënvizonte rëndësinë e tij brenda ISIS-it.

Korrikun e kaluar policia gjermane arrestoi shtatë persona të dyshuar si anëtarë të Isis-K. Raporti i BfV tha se ata ishin të gjithë nga Azia Qendrore dhe kishin hyrë në Gjermani, nga Ukraina, në fillim të pushtimit të plotë të Rusisë ndaj fqinjit të saj perëndimor. Ata, - tha ai, - kishin planifikuar sulme dhe kishin identifikuar dhe vëzhguar objektiva të mundshëm si dhe kishin bërë përpjekje për të blerë armë.

Në fillim të këtij muaji, policia dhe prokurorët arrestuan një shtetas gjermano-maroke-polake, i identifikuar vetëm në Soufian T, i cili dyshohet se ka transferuar 1,675 dollarë në kriptomonedhë në një llogari të Isis-K. Der Spiegel raportoi se ai ishte përpjekur të gjente një punë si stjuard në një nga ngjarjet e shikimit publik të ngjarjes Euro 2024.

/Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH