Globi

Fenomen i rrallë! Astronautët vëzhgojnë zgjimin e një vrime të zezë supermasive

Shkruar nga Liberale

Fenomen i rrallë! Astronautët vëzhgojnë zgjimin e një

Astronomët po dëshmojnë një spektakël që nuk është parë kurrë në kozmos… zgjimin e një vrime të zezë supermasive në qendër të një galaktike të largët.

Një goditje e papritur në shkëlqimin e galaktikës ishte zbuluar automatikisht nga teleskopi i objektit kalimtar Zwicky në Observatorin Palomar në Kaliforni.

Me pamjen e saj eksëme në fushë të gjerë, kamera skanon të gjithë qiellin verior çdo dy ditë, duke kapur të dhëna për objektet qiellore si asteroidët afër Tokës, si dhe supernovat e largëta dhe të ndritshme.

Një ekip ndërdisiplinor astronomësh dhe inxhinierësh ndoqën vëzhgimin e Zëicky-t duke përdorur informacione nga teleskopët e hapësirës dhe tokës për të parë se si shkëlqimi i galaktikës ndryshoi me kalimin e kohës.

Për habinë e tyre, studiuesit kuptuan se ishin dëshmitarë të një momenti unik teksa u zgjua një “përbindësh” kozmik. Gjetjet e tyre të studimit janë pranuar për botim në revistën Astronomy & Astrophysics.

Imagjinoni se keni vëzhguar një galaktikë të largët për vite dhe ajo gjithmonë dukej e qetë dhe joaktive”, tha autorja kryesore e studimit Paula Sánchez Sáez, një astronom në Observatorin Jugor Evropian në Gjermani, në një deklaratë.

Ekipi e klasifikoi galaktikën si me një bërthamë aktive galaktike, ose një rajon të ndritshëm dhe kompakt që mundësohet nga një vrimë e zezë supermasive.

Një sërë skenarësh qiellorë mund të shkaktojnë që një galaktikë të shkëlqejë papritur, të tilla si shpërthimet e supernovës ose kur yjet afrohen shumë pranë vrimave të zeza dhe ndahen gjatë një fenomeni të quajtur ngjarje të përçarjes së baticës.

Por ngjarje të tilla zgjasin vetëm dhjetëra apo qindra ditë. Variacionet e shkëlqimit në galaktikë nuk ngjajnë me asgjë që astronomët kanë parë më parë, gjë që vetëm i hutoi ata më tej.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH