Globi

Çfarë do të ndodhë nëse Izraeli i përgjigjet Iranit?

Shkruar nga Liberale

Çfarë do të ndodhë nëse Izraeli i përgjigjet

Megjithatë, shteti hebre duhet të zgjedhë një opsion që "është i pranuar nga SHBA"

Ka pasur disa njoftime nga Tel Avivi që konfirmojnë se do të ketë një përgjigje dhe, sipas burimeve të cituara nga mediat amerikane, ajo do të jetë e pashmangshme. Por y operacion nuk ka mbështetjen e aleatit historik të Izraelit: Shteteve të Bashkuara.

Nëse reagimi i armatosur duket i qartë në këtë pikë, do të jetë thelbësore të kuptohet se si do të reagojë Teherani. Kabineti izraelit i luftës - i cili tashmë i ka kushtuar dy takime dosjes së Iranit dhe një tjetër është planifikuar për të martën - po studion "opsione të ndryshme". Secila prej të cilave, u shpjegua, përfaqëson "një përgjigje të dhimbshme" për iranianët, pa rrezikuar megjithatë të shkaktojë "një luftë rajonale".

Në grupin e vogël të ministrave - nga Netanyahu tek Gallant tek Benny Gantz - që duhet të marrë vendimin, objektivi është të zgjedhë një opsion që "nuk është i bllokuar nga SHBA" dhe që është brenda një rruge të zbatueshme.

Por Izraeli, theksojnë shumë analistë në vend, nuk mund të injorojë plotësisht shqetësimet e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të tjerë perëndimorë për një përshkallëzim që do të kishte pasoja shkatërruese për rajonin dhe më gjerë.

Kështu, skenarët e ndryshëm variojnë nga një kundërsulm i drejtpërdrejtë në territorin iranian tek operacionet që synojnë aleatët e regjimit të ajatollahëve në rajon deri tek veprimet e synuara ndaj udhëheqësve të Gardës Revolucionare.

Në hipotezën e parë, më e rrezikshmja, vendet e lidhura me fuqinë bërthamore iraniane mund të përfundojnë edhe në pikëpyetje, programi i të cilave, sipas kryeministrit britanik Rishi Sunak, "nuk ka qenë kurrë në një fazë kaq të avancuar".

Irani nga ana e tij e ka paralajmëruar Izraelin. "Sulmi i kufizuar të shtunën në mbrëmje - tha ministri i jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian në një bisedë telefonike me homologun e tij rus Serghei Lavrov - kishte për qëllim të paralajmëronte, dekurajonte dhe ndëshkonte regjimin sionist. Por nëse Izraeli ndërmerr veprime të reja kundër "Iranit do të përballet me përgjigje shumë më të fortë”.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH