Globi

Sulmet e Iranit ndaj Izraelit/ Kreu të OKB "i prerë": Bota dhe rajoni nuk mund të durojnë një tjetër luftë!

Shkruar nga Liberale

Sulmet e Iranit ndaj Izraelit/ Kreu të OKB "i prerë": Bota

“As rajoni dhe as bota nuk mund të durojnë një luftë tjetër”. Ka qenë kjo deklarata e Sekretarit të Përgjithshëm, Antonio Guterres në fjalimin e tij në hapjen e seancës së jashtëzakonshme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duke iu referuar sulmit të paprecedentë iranian në territorin izraelit.

“Lindja e Mesme është në prag të një humnerë. Popujt e rajonit përballen me një rrezik real të një lufte katastrofike gjithëpërfshirëse. Është koha për ta neutralizuar atë dhe për të de-përshkallëzuar. Është koha për të treguar përmbajtje maksimale”,  deklaroi Guterres.

“Është jetike që ne të shmangim çdo veprim që mund të çojë në konflikte të mëdha ushtarake në fronte të shumta në Lindjen e Mesme”, tha ai.

Ai përsëriti dënimin që shprehu të shtunën mbrëma ndaj Iranit kundër Izraelit, në të cilin pa një përshkallëzim serioz dhe në të njëjtën kohë bombardimin ajror kundër konsullatës iraniane në Damask më 1 prill, duke kujtuar paprekshmërinë e objekteve diplomatike.

Antonio Guterres ka bërë thirrje edhe një herë për një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës dhe lirimin e të gjithë pengjeve të marra nga Hamasi kur krahu i tij ushtarak filloi një bastisje të paprecedentë kundër sektorëve jugorë të territorit izraelit më 7 Tetor.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH