Globi

EMRI-FOTO/ I diplomuar për arte në Shqipëri, shqiptari kapet në "shtëpi bari" në Angli

Shkruar nga Liberale

EMRI-FOTO/ I diplomuar për arte në Shqipëri, shqiptari kapet

Një i ri shqiptar u arrestua nga policia britanike, pasi u gjet duke u kujdesur për kanabis në një pronë banimi me qira në një fshat të Qarkut Durham.

Bëhet fjalë për shtetasin Kleon Zeneli, i cili është me diplomë Bachelor në Arte.

Gjykata e Durham Croun dëgjoi se agjenti vizitoi shtëpinë në Clarence Street më 14 dhjetor të vitit të kaluar. Chris Morrison, prokuror, tha se i pandehuri u gjet në papafingo, ku po kultivohej kanabis, me bimë të tjera të gjetura në dy dhoma gjumi në katin e sipërm, ku kishte edhe pajisje të ndryshme kultivimi.

Agjenti thirri policinë që mori pjesë dhe arrestoi të pandehurin. Një total prej 50 bimësh u gjetën, të gjitha midis 1 dhe 2 metra lartësi, dhe u konsideruar se rritja kishte zgjatur për disa kohë. Morrison tha se sistemi i energjisë elektrike u kontrollua dhe u zbulua se te njehsori ishte ndërhyrë, qartë për të fuqizuar funksionimin. Zeneli nuk u përgjigj pyetjeve të policisë se pse ishte aty dhe çfarë po bënte. Morrison tha se konsiderohej se ishte “një operacion i drejtuar në mënyrë efikase”. I pandehuri, 24 vjeç, u tha se ishte një shtetas shqiptar dhe qëndrimi i tij ishte i paligjshëm në Britaninë e Madhe.

EMRI-FOTO/ I diplomuar për arte në Shqipëri, shqiptari kapet

Morrison tha se asgjë nuk dihej për jetën e tij të mëparshme, por ai nuk ka asnjë dënim të mëparshëm në Angli. Zeneli u deklarua fajtor si për prodhimin e një droge të klasit B dhe për lidhje të paligjshme të energjisë elektrike, kur u paraqit para gjykatësve më 19 janar. Çështja e të pandehurit, i cili është në paraburgim në burgun e Durhamit që nga momenti i arrestimit, është dërguar në gjykatën e kurorës.

Kate Barnes, tha se pavarësisht se i pandehuri kishte përfunduar një diplomë Bachelor of Arts në menaxhimin e marketingut në Shqipëri, ai nuk ishte në gjendje të gjente punë në vendin e tij të lindjes. Ajo tha se ai, prandaj, vendosi të vinte në MB ilegalisht tre muaj para arrestimit të tij. Por ai mbeti i detyruar të shlyente një borxh ndaj atyre që e trafikuan në MB. Për të shlyer borxhin, ai u vendos në këtë adresë dhe u ngarkua të ujiste dhe të kujdesej për të korrat e kanabisit. Zonja Barnes tha se i pandehuri po vepronte nën drejtimin e të tjerëve dhe nuk kishte asnjë përfitim financiar, përveç përmbushjes së borxhit ndaj trafikantëve të tij.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH