Globi

Elon Musk shtyn vizitën e planifikuar javën e ardhshme në Indi, CEO i Tesla zbulon ARSYEN

Shkruar nga Liberale

Elon Musk shtyn vizitën e planifikuar javën e ardhshme në Indi,

Elon Musk ka shtyrë udhëtimin e tij të planifikuar në Indi, për shkak të detyrimeve "shumë të rënda" në Tesla.

CEO i Tesla do të mbërrinte në Indi javën e ardhshme për një vizitë, ku pritej të takohej me kryeministrin Narendra Modi, si dhe të konfirmonte se Tesla do të ndërtonte një fabrikë në vendin më të populluar në botë.

“Fatkeqësisht, detyrimet shumë të rënda të Teslës kërkojnë që vizita në Indi të vonohet, por mezi pres ta vizitoj më vonë këtë vit”, postoi Musk në platformën X të shtunën.

Musk postoi javën e kaluar në X se ai ishte "duke pritur" për të takuar Modi.

Ai po planifikonte gjithashtu të takonte drejtues të startupeve indiane të teknologjisë hapësinore gjatë vizitës së tij, duke përfshirë Pawan Chandana, bashkëthemelues i Skyroot Aerospace, i cili lëshoi  ​​raketën e parë të zhvilluar privatisht të Indisë në vitin 2022.

Përveç Tesla ( TSLA ), Musk është gjithashtu bosi i Kompania e raketave SpaceX dhe X, dikur Twitter.

Aktualisht ai është njeriu i katërt më i pasur në botë. Musk pritej të shpallte një investim prej 2 deri në 3 miliardë dollarë në Indi, kryesisht për ndërtimin e fabrikës së re Tesla, raportuan Reuters  dhe Financial Times.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH