Globi

Marrë nga Financial Times/ Parashikimi i Elon Musk: Inteligjenca Artificiale do të kapërcejë inteligjencën njerëzore vitin e ardhshëm

Shkruar nga Liberale

Marrë nga Financial Times/ Parashikimi i Elon Musk: Inteligjenca

Marrë nga Financial Times

Elon Musk parashikon se AI do të kapërcejë inteligjencën njerëzore vitin e ardhshëm

Shefi i Tesla thotë se infrastruktura do të duhet të vazhdojë me kërkesat e teknologjisë ndërsa ai kërkon investime për fillimin e vet

Aftësia e modeleve të reja të inteligjencës artificiale do të tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm, për sa kohë që furnizimi me energji elektrike dhe harduer-at mund të plotësojnë kërkesat e teknologjisë gjithnjë e më të fuqishme, sipas Elon Musk.

“Mendoj se ne do të kemi AI që është më e zgjuar se çdo njeri, ndoshta rreth fundit të vitit të ardhshëm”, tha sipërmarrësi miliarder, i cili drejton Tesla, X dhe SpaceX. Brenda pesë viteve të ardhshme, aftësitë e AI ndoshta do të tejkalojnë ato të të gjithë njerëzve, parashikoi Musk të hënën gjatë një interviste në X, me Nicolai Tangen, shefin ekzekutiv të Norges Bank Investment Management.

Musk ka qenë vazhdimisht pozitiv për zhvillimin e të ashtuquajturës inteligjencë të përgjithshme artificiale, mjete të AI aq të fuqishme sa mund të mposhtin individët më të aftë në çdo fushë. Por parashikimi i së hënës është përpara planeve që ai dhe të tjerë kanë parashikuar më parë. Vitin e kaluar, ai parashikoi se AGI "e plotë" do të arrihej deri në vitin 2029. Disa nga parashikimet më të guximshme të Musk, të tilla si nxjerrja e Teslas pa qenë nevoja e drejtimit nga një shofer dhe ulja e një rakete në Mars, nuk janë përmbushur ende.

Një numër përparimesh të AI gjatë 18 muajve të fundit, përfshirë lançimin e mjeteve të gjenerimit të videove dhe chatbots, e kanë shtyrë kufirin e AI përpara më shpejt se sa pritej. Demis Hassabis, bashkëthemeluesi i DeepMind të Google, parashikoi në fillim të këtij viti se AGI mund të arrihet deri në vitin 2030.

Ritmi i zhvillimit është ngadalësuar nga një pengesë në furnizimin me mikroçipa, veçanërisht ato të prodhuara nga Nvidia, të cilat janë thelbësore për trajnimin dhe drejtimin e modeleve të AI. Këto kufizime po lehtësoheshin, tha Musk, por modelet e reja tani po testohen me pajisje të tjera të qendrës së të dhënave dhe rrjetin elektrik.

“Vitin e kaluar ishte i kufizuar me çip. . . njerëzit nuk mund të merrnin mjaft çipa Nvidia. Këtë vit po kalon në një furnizim me transformator të tensionit. Në një apo dy vjet [kufizimi është] vetëm furnizimi me energji elektrike,” tha ai.

Dëshira e Musk për t'u bashkuar me garën e AI bie ndesh me qëndrimin e profilit të lartë që ai mbajti vitin e kaluar duke bërë thirrje për një pauzë në zhvillimin e avancuar të AI. Musk paralajmëroi për "rreziqet e thella për shoqërinë dhe njerëzimin" që paraqesin mjetet super të fuqishme të AI dhe bëri thirrje për një pauzë të menjëhershme në trajnimin e çdo sistemi më të fuqishëm se GPT-4 i OpenAI, modeli kryesor në treg.

Të hënën, Musk tha se start-up-i i tij i AI, xAI, po trajnonte një version të dytë të modelit të tij Grok “i cili ne mendojmë se duhet të jetë më i mirë se GPT-4”. Kjo duhet të përfundojë deri në maj dhe do të pasohet nga një model i ri me magnitudë më të fuqishëm, shtoi ai.

Musk ka zhvendosur më shumë kohë dhe burime te xAI gjatë vitit të kaluar. Ai po përpiqet të mbledhë miliarda dollarë nga investitorët në SHBA, Lindjen e Mesme dhe Hong Kong, në mënyrë që të konkurrojë me OpenAI, në një raund financimi që do ta vlerësonte kompaninë në 18 miliardë dollarë, sipas njerëzve me njohuri për atë proces.

Musk ka luajtur një rol qendror, dhe shpesh kontestues, në zhvillimin e mjeteve të reja të AI gjatë dekadës së fundit. Ai ishte një bashkëthemelues i “OpenAI” në 2015, por u largua nga kompania në 2018 pasi u përplas me shefin ekzekutiv dhe bashkëthemeluesin Sam Altman për drejtimin e kërkimit.

Musk paditi OpenAI dhe Altman për shkelje të kontratës në mars, duke pretenduar se ata kishin kompromentuar misionin e deklaruar të start-up-it për ndërtimin e AI për të mirën e njerëzimit – një pretendim që OpenAI e ka mohuar fuqishëm.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH