Globi

Ekuadori goditet nga ndërprerja e energjisë në mbarë vendin, 17 milionë njerëz në errësirë

Shkruar nga Liberale

Ekuadori goditet nga ndërprerja e energjisë në mbarë vendin,

Ekuadori u godit nga një ndërprerje gjithëkombëtare disa orëshe të mërkurën që la pa energji 17 milionë banorë të kombit të Amerikës së Jugut. Ndërprerja – e cila preku spitalet, shtëpitë dhe një sistem të madh të metrosë – u shkaktua nga problemet e mirëmbajtjes dhe transmetimit në sistemin elektrik të vendit, thanë autoritetet.

“Ndërprerjet që patëm sot ishin për shkak të mungesës së investimeve në mirëmbajtje, transmetim të ri elektrik dhe mbrojtjes të infrastrukturës së transmetimit elektrik”, tha Ministri i Infrastrukturës Publike Roberto Luque në një konferencë shtypi të mërkurën. Që nga mbrëmja e së mërkurës, energjia ishte rikthyer në 95% të vendit, sipas qeverisë.

Ekuadori ka vite që po lufton me një krizë energjitike. Presidenti i Ekuadorit Daniel Noboa shpalli një emergjencë energjitike në prill dhe urdhëroi ndërprerje tetë-orëshe të energjisë elektrike në mbarë vendin mes një thatësire që ndikoi në prodhimin e energjisë.

Në kryeqytetin Kuito, një ekip i CNN pa që dy spitale, përfshirë një qendër mjekësore për fëmijë, nuk kishte energji. Të dy spitalet ishin në gjendje të mbështeteshin në energjinë elektrike nga gjeneratorët e tyre menjëherë pas fillimit të ndërprerjes.

Në qytetin më të madh të vendit, Guayaquil, ndërprerja preku shkurtimisht edhe dy spitale të tjera. “Energjia u ndërpre, por ne kemi gjeneratorët tanë”, tha një mjek nga spitali Luis Vernaza i Guayaquil. CNN kontaktoi Ministrinë e Shëndetësisë të vendit për të pyetur nëse spitalet e tjera ishin prekur.

Banorët e Guayaquil u përballën me ndërprerjen mes nxehtësisë 90 gradë Fahrenheit (32 Celsius). “Është e padurueshme, është kaq nxehtë dhe lagësht, dhe ne nuk mund të përdorim kondicioner apo ventilator”, tha një banor për CNN. “Për më tepër, uji nuk rrjedh”, shtoi banori.

Shërbimi u ndërpre në sistemin e metrosë së Quitos për shkak të ndërprerjes së energjisë elektrike, me kryebashkiakun e kryeqytetit Pabel Munoz që tha se ndërprerja ishte aq “e rëndësishme” sa kishte prekur metronë, pavarësisht se përdorte një sistem të izoluar (elektrik).

Ministri i Infrastrukturës Luque tha se ndërprerja e energjisë elektrike mund të ishte shmangur nëse Ekuadori do të kishte kryer një plan investimi për të “mbrojtur infrastrukturën si në gjenerimin (energjinë) ashtu edhe në transmetimin pas një ndërprerjeje të ngjashme të energjisë në 2004. Energjia e së mërkurës nuk lidhet me krizën energjetike të vendit nga prilli i kaluar, tha Luque.

“Ndërprerjet që patëm në prill ishin për shkak të mungesës së investimeve në gjenerimin e ri (energjisë) dhe në mirëmbajtjen e (energjisë) që kemi”, tha Luque./CNN/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH