Globi

Eklipsi diellor më 8 prill, rajoni kanadez shpalli gjendjen e jashtëzakonshme

Shkruar nga Liberale

Eklipsi diellor më 8 prill, rajoni kanadez shpalli gjendjen e

Nëse në 8 prill do të gjendeni afër Ujëvara e Niagarës me siguri që do jetë një nga ato ditë që nuk do ta harroni kurrë. Mediat ndërkombëtare raportojnë për eklipsin i plotë diellor dhe vendi më i përshtatshën në planet për ta parë është Ujëvara e Niagarës. 

Mësohet se autoritetet në atë rajon shpallën gjendjen e jashtëzakonshme. Vendi në fjalë përgatitet të mirëpresë deri në një milion vizitorë për eklipsin diellor në fillim të prillit. 

Eklipsi i plotë diellor i 8 prillit do të jetë i pari që do të prekë provincën që nga viti 1979 dhe National Geographic ka emëruar Ujëvarat e Niagarës si një nga vendet më të mira për të parë fenomenin.

Qyteti i Ontarios është në rrugën ku hëna do të bllokojë plotësisht rrezet e diellit për disa minuta. Kryetari i Bashkisë së Ujëvarës së Niagarës, Jim Diodati, tha më herët në mars se ai priste numrin më të madh të vizitorëve që qyteti i tij kishte parë ndonjëherë brenda një dite.

Bashkia Rajonale e Niagarës po bën thirrje në mënyrë proaktive për një gjendje të jashtëzakonshme për t’u përgatitur për ngjarjen. Deklarata e shpallur të enjten shkakton disa mjete plani shtesë për t’u përgatitur për ditën, të cilat mund të përfshijnë bllokime të mëdha trafiku, kërkesa më të larta për shërbimet e urgjencës dhe rrjete të mbingarkuar të telefonisë celulare.

Eklipsi do të arrijë në bregun e Paqësorit të Meksikës në mëngjesin e 8 prillit, i prerë diagonalisht në të gjithë SHBA nga Teksasi në Maine dhe do të dalë nga Kanadaja lindore deri vonë pasdite. Pjesa më e madhe e pjesës tjetër të kontinentit do të shohë një eklips të pjesshëm, shkruan Guardian.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH