Globi

E THOTË STUDIMI/ Madhësitë e të pasmeve të femrave nëpër botë, ja cili shtet kryeson me femrat më seksi

Shkruar nga Liberale

E THOTË STUDIMI/ Madhësitë e të pasmeve të femrave

Një studim i ri analizoi se cilat gra, sipas përkatësisë etnike, kanë mesatarisht ijet më të gjera ose më të ngushta. Shumë do të prisnin që disa vende të Amerikës Latine të ishin në top 10, megjithatë latinët duket se veshin pantallona më të ngushta.

Sipas Gitnux, një faqe interneti në lidhje me tendencat më të fundit, statistikat dhe të dhënat e biznesit, treguan se gratë afrikano-jugore kryesojnë listën.

Sipas sondazhit, mesatarja e Afrikës së Jugut ka një perimetër të pasme prej 105.9 cm, që do të thotë se shumica e grave në vend veshin pantallona të madhësisë 40.

Argjentina është e radhës me femrat gjithashtu të veshura me një madhësi 'Large' me një perimetër 104.1 cm dhe më pas Suedia me një perimetër të pasmeve 103.9.

Grekët janë në vendin e 4-të me përmasa 103.4 cm , ndërsa Gjermania plotëson pesëshen e parë me 103.1 cm.

Edhe pse SHBA-të do të kishin menduar se Kim Kardashian do të kurorëzohej kampione, në fund të fundit, femrat amerikane nuk kanë hyrë as në top 10 listën e të pasmeve, duke u renditur në vendin e njëmbëdhjetë me një perimetër prej 102.1 cm, sipas studiuesve të tregut në Gitnux.

"Ne kemi mësuar se madhësia e ijeve mund të ndryshojë ndjeshëm nga faktorë të tillë si mosha, përkatësia etnike dhe vendndodhja gjeografike," shkruajnë studiuesit.

Koreja e Jugut mposhti Japoninë dhe Kinën në përmasat e pasme, ndërsa India është në vendin e 16-të me shumicën e femrave të veshura me XS, pra 34 madhësia e pantallonave sipas matjes evropiane.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH