Globi

E RRALLË/ Lind fëmija 7 kg në këtë shtet, i porsalinduri me peshën më të madhe regjistruar ndonjëherë në botë

Shkruar nga Liberale

E RRALLË/ Lind fëmija 7 kg në këtë shtet, i

Një familje në Kili mirëpriti një djalë 7,105 kilogramësh, çka përbën rst të rrallë. Fëmija është ende në kujdes intensiv së bashku me të ëmën.

Mjekja Marcia Venegas, tha se ai mund të jetë foshnja më e madhe e regjistruar ndonjëherë në Kili, duke ia kaluar një të porsalinduri tjetër që peshonte 6 kilogramë.

Foshnja lindi të enjten në mëngjes në një spital në Curanilahue dhe u desh të transferohej në një spital në Concepcion për shkak të komplikimeve shëndetësore.

Nëna qëndron e shtruar në spital në Curanilahue dhe është në pritje të lirimit për t'u ribashkuar me fëmijën e saj.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH