Globi

E pazakontë, burrat në këtë vend përjetojnë dhimbjet menstruale

Shkruar nga Liberale

E pazakontë, burrat në këtë vend përjetojnë

A e kanë imagjinuar ndonjëherë meshkujt se si është të kesh dhimbje menstruale? Disa punonjës meshkuj japonezë zyre në një kompani telekomunikacioni në Tokio patën mundësinë e rrallë të ndjenin dhimbje menstruale, duke përdorur një pajisje që simulon ndjesinë.

Disa punonjës të Grupit EXEO ishin mjaft të guximshëm për të provuar “Perionoid”, një pajisje e vogël me një jastëk ngjitës që aplikohet në pjesën e poshtme të barkut. Me shtypjen e një butoni një sinjal elektrik stimulon muskulin e poshtëm të stomakut për të krijuar dhimbje.

Një punonjëse që iu bashkua seancës, Masaya Shibasaki, ishte pothuajse në gjunjë, ndërsa disa të tjerë u shprehën të habitur për nivelin e shqetësimit që gratë durojnë çdo muaj. Kompania mbajti ngjarjen të enjten në prag të Ditës Ndërkombëtare të Gruas më 8 Mars.

Mendimi i Perionoid është një studiuese në Universitetin e Grave Nara (emri i saj nuk është bërë i ditur), e cila vuante nga dhimbje të forta menstruale. Pajisja u zhvillua së bashku me studiuesit në startup, Osaka Heat Cool në 2019 dhe është përditësuar disa herë për të zvogëluar madhësinë e saj dhe për të rritur transportueshmërinë.

Që nga mesi i vitit 2023, startup-i ka trajnuar punëtorë në 40 kompani dhe zyrtarë në zyrat qeveritare. Ata gjithashtu kanë dhënë edukimin bazë seksual për të rinjtë në shkollë, sipas menaxherit dhe trajnerit të markës Osaka Heat Cool, Chiaki Kubota.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH