Globi

E pabesueshme! U rrëmbye në vitin 1998 dhe u mbajt për 26 vjet në një bodrum 200 metra larg shtëpisë së tij

Shkruar nga Liberale

E pabesueshme! U rrëmbye në vitin 1998 dhe u mbajt për 26 vjet

Një histori e pabesueshme u zbulua në 24 orët e fundit në Algjeri. Një person që u rrëmbye në vitin 1998 në moshën 19-vjeçare u mbajt për 26 vitet e fundit në një bodrum, vetëm 200 metra larg shtëpisë së familjes së tij.

Përcaktues për t’i dhënë fund rrëmbimit të Omar Bin Omranit, në fakt ka qenë informacioni i vëllait të rrëmbyesit, i cili dyshohet se ka ngritur dyshime me një postim në rrjetet sociale pasi kishin probleme me trashëgiminë.

Në një video të lirimit të 45-vjeçarit Omran sot, duket se burri mbahej peng në një hapësirë ​​të nëndheshme, nën stallën e rrëmbyesit të tij, i cili e kishte rrëmbyer teksa i riu asokohe shkonte në shkollë.

Pas lirimit, Omran u dërgua në spital ku iu nënshtrua analizave, ndërsa fqinji i tij 61-vjeçar i arrestuar pritet të dalë në gjykatë.

Përveç rrëmbimit, 61-vjeçari i arrestuar akuzohet edhe për vrasjen e një qeni që ishte me Omranin në momentin e rrëmbimit të tij, teksa kafsha bredhte rreth shtëpisë së rrëmbyesit një muaj pasi 19-vjeçari u zhduk.

Raportet e mediave lokale thanë se 61-vjeçari ishte një nëpunës civil dhe jetonte vetëm në shtëpi, megjithëse shpesh shihej duke blerë furnizime që do të ushqenin dy persona.

Shumica e familjes së Omranit kishin besuar se ai kishte vdekur gjatë luftës civile në Algjeri, ndërsa nëna e tij, e cila vdiq në vitin 2013 kishte pohuar se djali i saj ishte gjallë.

Ajo raportohet të ketë thënë pak para se të vdiste: “Ju lutem mos ndaloni së kërkuari Omarin. Jam i sigurt se ai është ende gjallë”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH