Globi

​Sulme me dron! Vriten 3 ushtarë amerikanë në Jordani, dhjetëra të plagosur, Biden: E dimë kush na sulmoi!

Shkruar nga Liberale
​Sulme me dron! Vriten 3 ushtarë amerikanë në Jordani,


Mbetet e paqartë pse mbrojtja ajrore nuk arriti të kapte dronin.
Është hera e parë që ushtarë amerikanë vriten nga zjarri i armikut në Lindjen e Mesme, që nga fillimi i luftës në Gaza.

Vrasja e amerikanëve në Jordani pranë kufirit me Sirinë është një përshkallëzim i rëndësishëm i situatës tashmë të pasigurt në Lindjen e Mesme.

Komanda Qendrore e SHBA-së konfirmoi në një deklaratë sot se tre anëtarë të ushtrisë u vranë dhe 25 u plagosën në një sulm me dron që “goditi një bazë në verilindje të Jordanisë”.

Deri më tani, mbi 158 sulme ndaj forcave amerikane dhe të koalicionit në Irak dhe Siri janë regjistruar që nga fillimi i luftës në Gaza. Por zyrtarët amerikanë deri më tani i kanë përshkruar sulmet me dronë, raketa dhe raketa si të pasuksesshme, sepse ato nuk shkaktuan lëndime serioze apo dëmtime në infrastrukturë.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden njoftoi menjëherë sulmin vdekjeprurës ndaj ushtarëve amerikanë në Jordani, duke thënë se sulmi u krye nga “grupe militante radikale të mbështetura nga Irani”.

“Ndërsa ne jemi ende duke mbledhur faktet për këtë sulm, ne e dimë se ai është kryer nga grupe militante radikale të mbështetura nga Irani dhe që veprojnë në Siri dhe Irak”, tha Biden në një deklaratë.

“Jill (zonja e parë e Shteteve të Bashkuara) dhe unë bashkohemi me familjet dhe miqtë e të rënëve tanë – dhe amerikanëve në të gjithë vendin – në zi për humbjen e këtyre luftëtarëve në këtë sulm të neveritshëm dhe krejtësisht të padrejtë,” shtoi Biden.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë vazhdimisht se nuk duan që tensionet në rritje në Lindjen e Mesme të përshkallëzohen në një luftë rajonale. E pyetur javën e kaluar nëse Pentagoni vlerësoi se grupet e mbështetura nga Irani po shtonin sulmet e tyre ndaj forcave amerikane, zëdhënësja Sabrina Singh tha: “Jo domosdo, jo”.

Në një intervistë të regjistruar paraprakisht me ABC News që u transmetua këtë mëngjes, shefat e shtabit të përbashkët të ushtrisë amerikane, gjenerali CQ Brown tha se pjesë e punës së SHBA-së është “të sigurohet që, siç ndodhi në Lindjen e Mesme, të mos ketë përshkallëzim të konflikt.”

“Qëllimi është t’i pengojmë ata. Ne nuk duam të shkojmë në një rrugë përshkallëzimi që çon në një konflikt shumë më të gjerë në rajon,” tha ai.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH