Globi

STAMBOLL/ Dy të vrarë dhe pesë të plagosur nga të shtënat para gjykatës, vriten agresorët pas përleshjeve me policinë

Shkruar nga Liberale
STAMBOLL/ Dy të vrarë dhe pesë të plagosur nga të

 

Dy persona u vranë dhe pesë të tjerë u plagosën në një të shtëna para një gjykate në Stamboll, tha të martën Ministria e Brendshme turke.

Dy autorë, një burrë dhe një grua, hapën zjarr në oborrin e Gjykatës së Çaglayan, duke vrarë dy dhe duke plagosur pesë, përfshirë tre oficerë policie, afër mesditës, tha Ministri i Brendshëm Ali Yerlikaya përmes X.

Policia parandaloi sulmin në një pikë kontrolli sigurie në gjykatë, e cila dyshohet se ishte objektivi aktual, sipas ministrit.

Agresorët u vranë në vend gjatë përleshjeve me policinë, informoi Yerlikaya, duke shtuar se hetimi ishte në zhvillim.

Ai tha se autorët u identifikuan si anëtarë të grupit terrorist të ekstremit të majtë DHKP-C.

Incidenti vjen disa muaj pas një sulmi të ngjashëm përpara selisë së policisë në kryeqytetin Ankara në tetor të vitit të kaluar, për të cilin terroristët e PKK-së kishin marrë përsipër.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH