Globi

Dy të vdekur, humbin jetën burrë e grua në det nga përmbysja e anijes së peshkimit

Shkruar nga Liberale

Dy të vdekur, humbin jetën burrë e grua në det nga

Dy persona janë gjetur të pajetë në bregun verior të Spanjës.

Lajmi u konfirmua nga shërbimet e urgjencës për rajonin verior të Asturias.

Autoritetet kishin paralajmëruar për erëra të forta dhe shira të përhapur në shumë pjesë të vendit evropian. Shërbimet e urgjencës thanë se shpëtimtarët kishin gjetur trupat e një burri dhe një gruaje që ndodhën rreth 10 kilometra larg njëri-tjetrit përgjatë një shtrirje të bregdetit në perëndim të qytetit të Gijon.

Nëntë persona ishin në bordin e Santa Ana, e cila mbante një flamur portugez, kur u përplas me një shkëmb rreth ishullit Erbosa në orën 5 të mëngjesit, pak pasi u largua nga porti i Avilés për të peshkuar.

Kapiteni i anijes është deri tani i vetmi marinar që është shpëtuar në mënyrë të sigurt nga mbytja. Manuel Simal Sande, një Galician, u dërgua në spital për t'u trajtuar.

Ekuipazhi përbëhej nga pesë spanjollë, dy portugezë dhe dy indonezianë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH