Globi

Dy astronautë të NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të kthehen në Tokë

Shkruar nga Liberale

Dy astronautë të NASA-s bllokohen në anije, nuk mund të

Anija Starliner e Boeing, e cila transportonte dy astronautë të NASA-s në “Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës” (ISS), nuk ka arritur në destinacion ​​që nga 5 qershori. Nuk është e qartë se kur anija kozmike, e cila përjetoi probleme teknike si rrjedhja e heliumit, do të mund të kthehet në tokë.

Problemet e rrjedhjes së heliumit u zbuluan në 5 pika të ndryshme gjë që bën të pamundur transportimin e astronautëve Butch Wilmore dhe Suni Williams në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).

NASA njoftoi në platformën e mediave sociale X se do të mbajë një deklaratë për shtyp për këtë çështje në 18 qershor.

Astronautët ishin planifikuar të ktheheshin më 14 qershor, por data e kthimit u shty për në 22 qershor pasi Boeing dhe NASA po punojnë për të zgjidhur çështjet.

Starliner i Boeing mund të qëndrojë në ISS për një total prej 45 ditësh për shkak të karburantit të kufizuar. Nuk dihet ende se çfarë planifikon NASA nëse kalohet afati.

Starliner është anija e dytë kozmike e zhvilluar për të transportuar astronautët në ISS. Anija kozmike Dragon e SpaceX është përdorur për të transportuar astronautët në ISS që nga viti 2020.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH