Globi

The Economist/ Donald Trump ndëshkohet të paguajë miliona për ngacmimin e gazetares (dhe të heshtë)

Shkruar nga Liberale
The Economist/ Donald Trump ndëshkohet të paguajë miliona

 

Sipas një artikulli të “The Economist”një juri i dha E. Jean Carroll 83 milionë dollarë në një gjyq të dytë për shpifje

Nëse urdhërohen të paguajnë miliona dollarë për shpifjen e dikujt, shumica e njerëzve do të marrin një mësim dhe nuk do ta përsërisin më atë. Por kjo nuk vlen edhe aq për Donald Trump. Majin e kaluar, një juri në Manhattan vendosi se ai i detyrohej E. Jean Carroll, një gazetareje, 5 milionë dollarë si dëmshpërblim për sulmin seksual ndaj saj gati 30 vjet më parë dhe më pas, në vitin 2022, e kishte e akuzuar atë për trillim. I pa përkulur nga gjykimi, ai e quajti atë një "shpifje të rëndë" dhe mohoi se mund ta kishte takuar ndonjëherë (edhe pse ata ishin fotografuar së bashku). "Nuk e kam idenë se kush dreqin është ajo," protestoi Trump.

Zoti Trump tani ka një nxitje të re e më të madhe për të frenuar veten, falë një gjykimi në një gjyq të veçantë, por të lidhur po ashtu për shpifje. Më 26 janar, një juri tjetër i dha zonjës Carroll 83 milionë dollarë për një seri tjetër fyerjesh dhe mohimesh mbi sulmin ndaj saj, të gjitha këto të bëra nga zoti Trump në vitin 2019.

Dëmet e ndëshkimit përfaqësonin katër të pestat e totalit – një shumë që synonte qartësisht të pengonte kandidatin e supozuar republikan për president nga shpifja e zonjës Carroll.

Avokatët e saj kishin kërkuar 24 milionë dollarë si dëmshpërblim dhe "një çmim tjetër jashtëzakonisht të lartë ndëshkues". Trump e quajti vendimin "absolutisht qesharak!", në një nga postimet e tij në mediat sociale dhe u zotua se do të apelojë. Shuma mund të reduktohet: llogaritja e dëmit rreth reputacionit është në thelb subjektiv. Por të paktën tani për tani mësimi duket se ka funksoonuar. Zoti Trump nuk iu referua zonjës Carroll pas gjyqit.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH