Globi

Dhuna mes bandave në Haiti, SHBA evakuon stafin e ambasadës

Shkruar nga Liberale

Dhuna mes bandave në Haiti, SHBA evakuon stafin e ambasadës

Shtetet e Bashkuara thonë se kanë evakuuar me avion staf e ambasadës nga Haiti, pasi vendi po përballet me dhunën e bandave. Amerikanët gjithashtu kanë rritur sigurinë në misionin e tyre në kryeqytetin Port-au-Prince. Ky vendim vjen pas sulmeve të bandave në aeroport, stacioneve policore dhe në burgje gjatë kësaj javë. Ata po bëjnë presion për largimin e kryeministrit Haitian Ariel Henry.

Gjendja e jashtëzakonshme treditore është zgjatur me një muaj. “Dhuna e shtuar e bandave në lagjen pranë komplekseve të ambasadës Amerikane dhe pranë aeroportit çoi në vendimin e Departamentit të Shtetit për të rregulluar largimin e personelit shtesë të ambasadës”, postoi ambasada në mediat sociale.

Ndërkohë, ambasada do të mbetet e hapur. Operacioni para agimit u krye me helikopter. Porti kryesor i vendit tha se po pezullonte operacionet të enjten për shkak të sabotimit dhe vandalizmit.

Bandat në qytetin e shkatërruar nga dhuna i shtuan sulmet e tyre kur Henry u nis për në një samit rajonal javën e kaluar. Kryeministri u përpoq të kthehej në Port-au-Prince të martën, por përfundoi në territorin amerikan të Porto Rikos. Ai nuk mundi të ulej në kryeqytetin Haitian sepse aeroporti ndërkombëtar u mbyll pasi ushtarët zmbrapsën përpjekjet e personave të armatosur për ta kapur atë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH