Globi

Dështon përpjekja e OKB-së për të dërguar ndihma humanitare në Gaza

Shkruar nga Liberale

Dështon përpjekja e OKB-së për të dërguar ndihma

Përpjekja e Programit Botëror të Ushqimit të OKB për të ofruar ndihma për rreth gjysmë milioni njerëz të rrezikuar nga uria në Gazën veriore ka dështuar mes skenave të mëtejshme të kaosit dhe dhunës në rajon.

Një kolonë me 14 kamionë e destinuar për në Gazën veriore u grabit të martën pasi u vonua në një pikë kontrolli të ushtrisë izraelite për disa orë, thanë punonjësit e ndihmës. Ndërsa kolona u kthye pas vonesës, ajo u sulmua dhe 200 ton ushqim u plaçkitën nga “një turmë e madhe njerëzish të dëshpëruar”.

Pasiguria, pengesat logjistike, luftimet e vazhdueshme dhe kufizimet në lëvizje të vendosura nga Izraeli kanë ndikuar për të kufizuar dërgesat e ndihmave në një pjesë të asaj që nevojitet, thanë zyrtarët e ndihmës.

Karvani i WFP ishte i pari që u përpoq të arrinte në veri të Gazës pasi pasiguria e detyroi agjencinë të ndalonte përpjekjet më 20 shkurt, pavarësisht nga uria, sepse forcat izraelite kishin qëlluar dy herë mbi palestinezët që përpiqeshin të merrnin ushqim nga kamionët e WFP, thanë zyrtarë të lartë të OKB për The Guardian.

Shpresat u ngritën javën e kaluar se Hamasi dhe Izraeli ishin afër arritjes së një marrëveshjeje që do të ndalonte luftimet dhe do të lehtësonte kalimin e ndihmës humanitare.

Perspektivat për një marrëveshje janë zvogëluar ditët e fundit, megjithëse një delegacion i Hamasit mbetet në Kajro për bisedime me ndërmjetës nga Egjipti dhe Katari.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH