Globi

Dënim me vdekje për shkrimtarin australian, akuzohet për spiunazh

Shkruar nga Liberale

Dënim me vdekje për shkrimtarin australian, akuzohet për spiunazh

Shkrimtari australian Yang Hengjun është dënuar me vdekje nga një gjykatë kineze, pesë vjet pasi u arrestua dhe u akuzua për spiunazh.

Por dënimi i tij mund të zëvendësohet me burgim të përjetshëm pas dy vjetësh, sipas zyrtarëve australianë.

Dr Yang, një studiues dhe romancier që shkruante në blog për çështjet e shtetit kinez, i mohon akuzat, të cilat nuk janë bërë publike.

Qeveria australiane thotë se është “e tmerruar” nga rezultati.Ministrja e Jashtme Penny Wong ka thirrur ambasadorin e Kinës në Australi për një shpjegim të detajuar.

“Ne vazhdimisht kemi bërë thirrje për standarde bazë të drejtësisë, drejtësi procedurale dhe trajtim njerëzor për Dr Yang, në përputhje me normat ndërkombëtare dhe detyrimet ligjore të Kinës”, tha ajo në një deklaratë.

“Të gjithë Australianët duan të shohin Dr Yang të ribashkuar me familjen e tij. Ne nuk do të heqim dorë në mbrojtjen tonë.”

Zyrtarët australianë kanë ngritur më parë shqetësime për trajtimin e tij, por ministria e jashtme e Kinës i ka paralajmëruar ata që të mos ndërhyjnë në këtë rast dhe të respektojnë “sovranitetin gjyqësor” të vendit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH