Globi

Deklarata e FORTË e OKB: Izraeli dhe Hamasi kanë kryer krime lufte! Akuzohen për dhunë s*ksuale e tortura njerëzore

Shkruar nga Liberale

Deklarata e FORTË e OKB: Izraeli dhe Hamasi kanë kryer krime lufte!

Hetimi i parë i thelluar i Kombeve të Bashkuara, mbi sulmet e 7 Tetorit dhe konfliktin pasues në Gaza, ka arritur në konkluzionin se si Izraeli ashtu edhe Hamasi, kanë kryer krime lufte dhe shkelje të rënda të ligjit ndërkombëtar.

Raportet, të publikuara të mërkurën, mbulojnë ngjarjet deri në fund të vitit 2023.

Komisioni zbuloi se Hamasi kreu krime lufte më 7 Tetor, ditën kur ai dhe grupet e tjera të armatosura palestineze filluan një aksion vrasjesh dhe rrëmbimesh në jug të Izraelit, i cili vrau më shumë se 1200 njerëz dhe pa rreth 250 njerëz të marrë peng.

Këto krime përfshinin drejtimin e qëllimshëm të sulmeve kundër civilëve, vrasjen me dashje, torturën, trajtimin çnjerëzor ose mizor, cenimin e dinjitetit personal dhe marrjen e pengjeve, përfshirë fëmijët, shkruan CNN.

Komisioni zbuloi gjithashtu se Izraeli gjithashtu kreu krime lufte, si dhe krime kundër njerëzimit në 2.5 muajt e parë të konfliktit. Një krim kundër njerëzimit përkufizohet si një sulm i përhapur, sistematik i drejtuar ndaj një popullsie civile.

Krimet e supozuara të luftës të Izraelit përfshijnë urinë, ndalimin arbitrar dhe vrasjen dhe gjymtimin e "dhjetëra mijëra fëmijëve".

Si Izraeli ashtu edhe Hamasi kryen dhunë seksuale dhe tortura dhe sulmuan me dashje civilët, sipas raporteve, të cilat përfshijnë më shumë se 200 faqe.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH