Globi

Defekt i rëndë në Boeing 737 të Sekretarit Antony Blinken, Kryediplomati amerikan detyrohet të ndërrojë aeroplanët

Shkruar nga Liberale

Defekt i rëndë në Boeing 737 të Sekretarit Antony Blinken,

Boeing 737 i Sekretarit Antony Blinken nga Davos përballet me një problem kritik. Kryediplomati amerikan sipas CNN detyrohet të ndërrojë aeroplanët

Sekretari i Shtetit Antony Blinken u detyrua të ndërronte aeroplanin për t'u kthyer në Uashington nga Davos pasi avioni i tij pësoi. Siç edhe iu tha shtypit, avioni pati një dështim kritik në lidhje me një rrjedhje oksigjeni.

Blinken dhe pala udhëtuese hipën në avionin e modifikuar “Boeing 737” në Zyrih të mërkurën pas një dite e gjysmë takimesh në samitin global në Davos. Aeroplani pësoi problemin pas hipjes dhe ministri me ekipin e tij u detyruan të zbrisnin. .

Një aeroplan i ri, më i vogël u dërgua për Blinken, dhe shumë të tjerë në grupin udhëtues do të kthehen në Uashington me të, u tha nga një deklaratë për shtyp.

Kjo është vetëm goditja e fundit për reputacionin e dikurshëm të Boeing-ut. Më 5 janar, një avioni i Alaska Airlines iu hap dera pas ngritjes, duke lënë një vrimë të hapur në anën e avionit.

Fatmirësisht askush nuk ishte ulur në sediljen pranë vrimës dhe asnjë nuk u plagos rëndë. Por incidenti çoi në tokëzimin e përkohshëm të të gjithë avionëve 737 Max 9, pasi linjat ajrore u urdhëruan t'i inspektonin ata për montim të mundshëm të defekteve dhe bulonave të liruar ose të humbur. Ndërsa shkaku i atij aksidenti është ende nën hetim, CEO i Boeing, Dave Calhoun, ka pranuar një "gabim" të Boeing që çoi në incident.

Dy përplasjet e 737 Max, në 2018 në Indonezi dhe në fillim të 2019 në Etopi, vranë të gjithë 346 personat në bordin e fluturimeve dhe çuan në një ndalimin 20-mujor të avionit ndërsa Boeing punoi për të gjetur një rregullim të defektit të dizajnit që shkaktoi përplasjet.

Por ka pasur probleme të tjera që nga kthimi në shërbim përtej incidentit të Alaska Air. Pikërisht dhjetorin e kaluar Boeing u kërkoi linjave ajrore të inspektonin të gjithë avionët e tyre 737 Max për një problem të mundshëm në sistemin e timonit, i cili është thelbësor për kontrollin e aeroplanit në ajër, pasi një linjë ajrore zbuloi një problem të mundshëm me një pjesë kyçe.

Vitet e fundit, prodhuesi i avionëve gjithashtu ka pasur probleme me cilësinë që çuan në ndalimin e dërgesave të 787 Dreamliner , ndërsa edhe avioni 777 gjithashtu u rrëzua mbi Denver. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH