Globi

Covid, 1 vit e 4 muaj kërkohen për ish-komisionerin e jashtëzakonshëm mbi urgjencën për maska ​​nga Kina

Shkruar nga Liberale

Covid, 1 vit e 4 muaj kërkohen për ish-komisionerin e

Prokuroria e Romës ka kërkuar dënimin me  1 vit e 4 muaj  si pjesë e një  gjykimi, të zhvilluar me  gjykim të shkurtuar , për ish-komisionerin e jashtëzakonshëm për urgjencën Covid, Domenico  Arcuri, në hetimin e furnizimit me  maska nga Kina i porositur në  fazën e parë të  emergjencës Covid.

Akuza është  shpërdorim detyre. Prokurorët kërkuan edhe rreth dhjetë akt-akuza, për të pandehurit që zgjodhën të gjykohen në procedurë të zakonshme. Në një fazë fillestare, prokurorët kundërshtuan gjithashtu korrupsionin dhe  përvetësimin ndaj Arcurit:  akuza të cilat më vonë  u hodhën poshtë.

Akuza lidhet me blerjen e 800 milionë pjesëve të pajisjeve mbrojtëse personale, të cilat dyshohet se ishin të parregullta dhe të rrezikshme për shëndetin. Një “marrëveshje” me vlerë 1.25 miliardë euro. Mes të përfshirëve ishin edhe sipërmarrësi, i ndjeri Mario Benotti, i cili u akuzua për trafikim të ndikimit të paligjshëm dhe Antonio Fabbrocini, menaxher i vetëm i procedimeve për strukturën e komisionerëve të akuzuar për mashtrim në furnizime publike, falsifikim dhe shpërdorim detyre. Në një fazë fillestare, prokurorët e Kapitolinës akuzuan edhe Arcurin për korrupsion dhe përvetësim: akuza të cilat më vonë u hodhën poshtë.

Në sallën e gjyqit mbrojtësit e Arcurit kërkuan pafajësi pasi fakti nuk ekziston. “Menaxheri – shpjegon studioja e Volos – nuk kishte ndërmend të mbrohej kurrë nga gjyqi. Ndërkohë, Senati ka miratuar shqyrtimin e parë të projektligjit që shfuqizon veprën penale të shpërdorimit të detyrës, teksti i të cilit tashmë po diskutohet në Dhomë. Nuk kemi shpresuar kurrë në ndërhyrjen e një ligji “shpëtimtar” dhe do të luftojmë për të marrë konfirmimin e pafajësisë së plotë dhe totale të Arcurit”.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH