Globi

Carla Bruni dhe fondet e Gadafit në fushatën e Sarkozy, gruaja e ish-presidentit francez del para gjyqit

Shkruar nga Liberale

Carla Bruni dhe fondet e Gadafit në fushatën e Sarkozy, gruaja e

Modelja e pyetur tashmë dy herë nga hetuesit e Zyrës Qendrore për luftën kundër korrupsionit dhe krimeve financiare e tatimore.

Carla Bruni mund të paditet për historikun e fushatës mediatike në favor të bashkëshortit të saj , ish-presidentit francez Sarkozy , i cili ishte përfshirë në një hetim për fondet e padeklaruara.

Modelja dhe këngëtarja italiane është thirrur mëngjesin e sotëm para gjykatësit në Francë, të cilit i është besuar hetimi për fondet e biznesmenit franko-libanez Ziad Takieddine për një aktakuzë të mundshme, njoftoi një burim i cituar nga Bfmtv.

Bruni dyshohet për " fshehje të korrupsionit të dëshmitarëve " dhe për "shoqatë për përgatitjen e krimeve të mashtrimit gjyqësor dhe korrupsionit të agjentëve publikë të huaj".

Në vend të kësaj, gjyqtari mund të vendoste ta konsideronte atë vetëm si "dëshmitar i asistuar", një pozicion i ndërmjetëm midis dëshmitarit dhe të akuzuarit. Çështja në të cilën është përfshirë Bruni-Sarkozy sillet rreth fushatës së komunikimit "Sauver Sarko" të nisur në vitin 2020 nga disa dhjetëra personalitete, përfshirë Mimi Marchand, një yll i shtypit, i konsideruar i afërt me Brunin, për të pastruar ish-Presidentin nga të akuzuarit për pasi ka marrë fonde nga Libia e për fushatën e tij zgjedhore të vitit 2007, akuzë për të cilën ai do të dalë në gjyq në janar 2025. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH