Globi

Britania i jep "OK" ligjit për dëbimet e emigrantëve/ A është Ruanda vend i sigurtë? (Preken dhe azilkërkuesit shqiptarë) 

Shkruar nga Liberale

Britania i jep "OK" ligjit për dëbimet e emigrantëve/ A

Plani i kryeministrit britanik, Rishi Sunak për të dërguar azilkërkues në Ruandë, ka kaluar në parlament pas një votimi të vështirë në Commons.

Deputetët e miratuan projektligjin e Ruandës pas disa orësh debati dhe muajsh 'ping pong' politik mbi propozimet shumë të diskutueshme.

Legjislacioni i gjatë ka një qëllim mjaft të thjeshtë: të lejojë qeverinë të vendosë disa azilkërkues në fluturime drejt Ruandës.

Në vend që pretendimet e tyre të procedohen nga zyrtarët britanikë të imigracionit, ata që kërkuan strehim me Mbretërinë e Bashkuar, do të rivendosen potencialisht në kombin afrikan.

Që nga momenti kur ish-kryeministri Boris Johnson propozoi atë, aktivistët e të drejtave të njeriut dhe ekspertët ligjorë kanë thënë se ligji në rastin më të mirë është i pafuqishëm dhe në rastin më të keq çnjerëzor.

Por rreth dy vjet më vonë nga ky propozim, Sunak tha të hënën se avionët e parë janë rezervuar për të fluturuar në 10 deri në 12 javët e ardhshme.

Plani nuk është ende ligj, por do të bëhet shumë shpejt pasi t'i jepet Pëlqimi Mbretëror.

Sunak beson se legjislacioni, i quajtur “i rrezikshëm dhe “autoritar” nga Human Rights Watch, është jetik për planin e tij për të ndaluar azilkërkuesit të kalojnë Kanalin Anglez. Sot, të paktën pesë azilkërkues, përfshirë fëmijë, vdiqën duke u përpjekur të kalonin kanalin anglez.

A do të preken azilkërkuesit shqiptarë që jetojnë në Britani?

Siç e dimë në Mbretërinë e Bashkuar ka një numër të konsiderueshëm emigrantësh shqiptarë, ku shumë prej të cilëve kanë kërkuar azil.

Për t'i dhënë përgjigje kësaj sjellim në vëmendje deklaratën e ambasdorit britanik në Tiranë, Alastair King-Smith, i cili në një intervistë në Dhjetor 2023 tha se të gjithë azilkërkuesit do të mund të përfundojnë duke shkuar në Ruandë, pa asnjë dallim kombësie.

"Nuk do të ketë dallime nga kombësia. Çdo kombësi mund të përfundojë duke shkuar në Ruandë, nëse i plotëson kriteret për atë skemë, kështu që mund të përfshihen edhe shqiptarët në të”.

Por cili është plani i Ruandës dhe çfarë është Hope Hostel?

I ashtuquajturi projekt-ligji " Siguria e Ruandës " thotë se disa statute ekzistuese të të drejtave të njeriut, nuk do të zbatohen për skemën dhe forcon gjykatat që ta trajtojnë vendin si të sigurtë.

E gjithë kjo kundërshtoi gjykimin e Gjykatës së Lartë të Mbretërisë së Bashkuar se nuk është gjë tjetër veçse, me ekspertët që tregojnë udhëheqësin e saj autoritar, Paul Kagame, si një shembull të arsyes.

Deputetët i dhanë fund bllokimit për miratimin e projektligjit pasi hodhën poshtë, një kërkesë të propozuar nga kolegët, që Ruanda nuk mund të trajtohej si e sigurtë, derisa sekretari i shtetit, pasi ishte konsultuar me një organ të pavarur monitorues, të bënte një deklaratë në parlament.

Ekspertët e ligjit thonë se "asnjë provë " nuk është ofruar për të treguar se Ruanda është e sigurtë për azilkërkuesit dhe gjithashtu "vendos një precedent të rrezikshëm ligjor dhe kushtetues, duke nxjerrë ligje për të përmbysur një fakt të bazuar në prova nga gjykatat e Mbretërisë së Bashkuar".

Në një dokument të publikuar nga Home Office në Maj 2022, zyrtarët pranojnë se ka 'disa prova të diskriminimit dhe intolerancës' ndaj personave LGBTQ+ në Ruandë.

Kush do të fluturojë për në Ruanda?

Udhëzimi i qeverisë  thotë se aplikantët për azil mund të kenë të drejtë të largohen në Ruandë nëse plotësohen tre kritere:

-Qeveria përcakton se ata kanë qenë më parë të pranishëm ose të lidhur me një vend tjetër ku mund të kishin kërkuar azil.

-Udhëtimi i tyre në MB mund të përshkruhet si i rrezikshëm", si për shembull përmes kanalit anglez ose me kamion.

-Nëse ata kanë udhëtuar në 1 ose pas 1 Janarit 2022.

Ruanda, një vend i vogël pa dalje në det në Afrikën lindore-qendrore, njihet për disa si 'vendi i një mijë kodrave'.

Britania i jep "OK" ligjit për dëbimet e emigrantëve/ A

Është një nga vendet më të vogla në Afrikë, përafërsisht me madhësinë e 17 Londrës së Madhe dhe çuditërisht është i përbërë nga disa kodra dhe male.

Britania i jep "OK" ligjit për dëbimet e emigrantëve/ A

Kigali është kryeqyteti i vendit, por shumica e njerëzve jetojnë në periferi. Muzika dhe kanceri janë qendrore për kulturën e Ruandës, nga festivalet te tregimet e gjata dhe vallëzimi i famshëm tradicional i Intore.

Çfarë është Hope Hostel?

Britania i jep "OK" ligjit për dëbimet e emigrantëve/ A

Hope Hostel është strehim në Kagugu, një lagje në kodrat e Kibalit, ku azilkërkuesit do të përfundojnë pasi të zbarkojnë në Ruandë.

Britania i jep "OK" ligjit për dëbimet e emigrantëve/ A

Ai përmban një fushë basketbolli, fushë futbolli dhe tani për tani, shtretër e ndenjëse bosh, ndërsa stafi pret të ulen avionët.

Britania i jep "OK" ligjit për dëbimet e emigrantëve/ A

Vende të tjera që një ditë mund të strehojnë azilkërkuesit që ëndërronin të jetonin në Britani, janë aktualisht duke u kontraktuar. Përgatiti A.Mënalla: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH