Globi

Borrell paralajmëron: Lufta në Lindjen e Mesme në prag të zgjerimit! Rreziku çdo ditë e më i madh

Shkruar nga Liberale

Borrell paralajmëron: Lufta në Lindjen e Mesme në prag

Shefi i politikës së jashtme evropiane, Josep Borrell ka paralajmëruar se konflikti në Lindjen ne Mesme është pranë zgjerimit, në zonën e Libanit.

Deklarata e tillë vjen vetëm pak ditë pasi grupi Hezbollah kërcënoi Qipron në rast të ndihmesës së Izraelit.

“Rreziku që kjo luftë të prekë jugun e Libanit dhe të përhapet është çdo ditë më e madhe. Jemi në prag të zgjerimit të luftës”, u tha Borrell gazetarëve përpara një takimi të ministrave të jashtëm në Luksemburg.

Shefi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah, javën e kaluar kërcënoi se do të sulmojë shtetin anëtar të BE-së, duke paralajmëruar qeverinë e Qipros që të mos hapë aeroportet dhe bazat e saj ndaj Izraelit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH