Globi

Bernard Arnault njeriu më i pasur në botë, rrëzohet nga froni, Elon Musk

Shkruar nga Liberale

Bernard Arnault njeriu më i pasur në botë, rrëzohet nga

Pasuria neto e Arnault dhe familjes së tij u rrit në 207.8 miliardë dollarë pas një rritjeje prej 23.6 miliardë dollarësh të premten, duke kaluar 204.5 miliardë dollarët e Musk, sipas listës së miliarderëve në kohë reale të Forbes.

SHBA– Bernard Arnault, kreu dhe CEO i kompanisë globale të mallrave luksoze LVMH – entiteti që qëndron pas dhjetëra markave të mallrave luksoze si Louis Vuitton dhe Sephora – është tani njeriu më i pasur në botë, duke rrëzuar kështu nga froni  edhe Elon Musk.

Pasuria neto e Arnault dhe familjes së tij u rrit në 207.8 miliardë dollarë pas një rritjeje prej 23.6 miliardë dollarësh të premten, duke kaluar 204.5 miliardë dollarët e Musk, sipas listës së miliarderëve në kohë reale të Forbes.

Lajmi vjen teksa Tesla e Musk ka pasur vështirësi në tregun e aksioneve të enjten, duke rënë 13%, me Musk duke humbur më shumë se 18 miliardë dollarë në vlerë neto.

Ndërkohë, aksionet  e LVMH u rritën të premten, me mbi 13% që nga ora 11:00 pas lajmeve për shitje të forta . Kapaciteti i tregut të LVMH arriti në 388.8 miliardë dollarë të premten, krahasuar me vlerën e tregut të Tesla-s prej 586.14 miliardë dollarësh.

Në vitin 2021, LVMH bleu Tiffany & Co. për afro 16 miliardë dollarë, i konsideruar si blerja më e madhe e markës luksoze ndonjëherë. Kompania mbajtëse e Arnault Agache mbështet një firmë kapitali sipërmarrës të quajtur Aglaé Ventures, për të cilën Forbes raporton se investon në biznese si Netflix dhe ByteDance – kompania mëmë e TikTok.

Arnault ka pesë fëmijë që të gjithë punojnë në LVMH. Kohët e fundit ai emëroi dy nga djemtë e tij në bordin e LVMH së bashku me dy fëmijë të tjerë që ishin tashmë në bord në një lëvizje për të siguruar kontrollin afatgjatë të familjes.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH