Globi

BE miraton ndihmën prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën, si e bindën liderët europianë Viktor Orban të heqë dorë nga VETO-ja?

Shkruar nga Liberale

BE miraton ndihmën prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën, si

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian arritën të enjten një marrëveshje për të ofruar ndihmë prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën, në një marrëveshje unanime pasi disa liderë bindën të vetmin kundërshtar, kryeministrin hungarez Viktor Orbán, të heqë veton e tij.

“Të 27 liderët ranë dakord për një paketë shtesë prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën brenda buxhetit të BE-së”, shkroi Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel në X, disa minuta pas fillimit zyrtar të takimit të Këshillit të enjten.

"Kjo bllokon financimin e qëndrueshëm, afatgjatë dhe të parashikueshëm për Ukrainën," shtoi ai.

Për të përmbushur këtë qëllim, BE ra dakord t'i dhuronte Kievit 50 miliardë euro.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha se ai ishte "mirënjohës" ndaj Charles Michel dhe liderëve të BE-së për dhënien prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën.

“Është shumë e rëndësishme që vendimi është marrë nga të 27 liderët, gjë që dëshmon edhe një herë unitetin e fortë të BE-së”,  shkroi Zelenskyy në Twitter .

“Mbështetja e vazhdueshme financiare e BE-së për Ukrainën do të forcojë stabilitetin afatgjatë ekonomik dhe financiar, i cili nuk është më pak i rëndësishëm se ndihma ushtarake dhe presioni i sanksioneve ndaj Rusisë”, shtoi Zelensky.

Liderët evropianë arritën të fitonin ndaj Orbanit me tre shtesa, thanë diplomatët. Do të ketë një raport vjetor nga Komisioni Evropian për zbatimin e paketës së ndihmës, do të ketë një debat në nivel liderësh për zbatimin e paketës dhe nëse është e nevojshme, në dy vite Këshilli Evropian do t'i kërkojë Komisionit të propozojë një rishikim të buxhetit të ri, sipas versionit të fundit të projekt-konkluzioneve të Këshillit Evropian.

Udhëheqësit e BE-së shtuan një rresht duke iu referuar konkluzioneve të mëparshme nga dhjetori 2020, për të garantuar se mënyra se si sundimi i ligjit në Hungari, vlerësohet nga Komisioni Evropian, i cili është bërë në mënyrë të drejtë dhe objektive.

Udhëheqësit kanë shmangur një skenar në të cilin Orbán do të kishte mundësinë e një vetoje vjetore të shpëtimit financiar për Ukrainën. 

Marrëveshja vjen pas takimeve me grupe të vogla udhëheqësish të enjten. Michel dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen, së bashku me liderët e Francës, Gjermanisë dhe Italisë, zhvilluan një takim me dyer të mbyllura me kryeministrin hungarez.

Takimi u zgjerua më pas me liderë të tjerë, duke përfshirë kryeministrin holandez Mark Rutte, kryeministrin polak Donald Tusk dhe kryeministrin belg, Alexander De Croo.

Disa diplomatë mohuan që Orbanit t'i jepeshin lëshime të tjera dhe se presioni i shtuar nga udhëheqësit e bëri të qartë për Budapestin se nuk kishte alternativë, përveç dorëzimit të parave për Ukrainën.

Një element kyç ishte rindërtimi i besimit midis Hungarisë dhe Komisionit Evropian, për të cilin linja shtesë në mekanizmin e kushtëzimit ishte kyç./ Përshtati A.Mënalla/ Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH