Globi

BBC publikon IMAZHET satelitore: Koreja e Veriut po ndërton një “mur” përgjatë kufirit të saj

Shkruar nga Liberale

BBC publikon IMAZHET satelitore: Koreja e Veriut po ndërton një

Koreja e Veriut duket se po ndërton një mur në shumë vende pranë kufirit të saj me Korenë e Jugut, zbulojnë imazhet e reja satelitore të publikuara nga BBC Verify.

Imazhet tregojnë gjithashtu se toka brenda Zonës së Çmilitarizuar (DMZ) është pastruar, gjë që ekspertët thonë se mund të jetë një shkelje e armëpushimit të gjatë me Korenë e Jugut.
DMZ është një zonë tampon e gjerë 4 km midis Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut. DMZ është e ndarë në dysh, me secilën anë të kontrolluar nga kombet përkatëse.

Ky aktivitet i fundit i Koresë së Veriut është një veprim “i pazakontë”, sipas ekspertëve, dhe vjen në një kohë të tensioneve në rritje midis dy vendeve.

“Në këtë pikë mund të supozojmë vetëm se Koreja e Veriut po kërkon të forcojë praninë e saj ushtarake dhe fortifikimet përgjatë kufirit”, thotë Shreyas Reddy, një korrespondent për NK Neës me bazë në Seul.

BBC Verify ka imazhe satelitore me rezolucion të lartë të një seksioni 7 km të kufirit për të ekzaminuar ndryshimet e Koresë së Veriut në zonë. Këto imazhe duket se tregojnë të paktën tre seksione ku janë ngritur barriera pranë DMZ, duke mbuluar një total prej rreth 1 km pranë skajit lindor të kufirit.

Data e saktë e fillimit të ndërtimit është e paqartë për shkak të mungesës së imazheve të mëparshme me rezolucion të lartë të zonës, vëren BBC, megjithatë, këto struktura nuk ishin të dukshme në një imazh të marrë në nëntor 2023.

“Vlerësimi im personal është se kjo është hera e parë që ata po ndërtojnë një pengesë në kuptimin e ndarjes së vendeve nga njëri-tjetri,” tha për BBC Dr Uk Yang, një ekspert ushtarak dhe i mbrojtjes në Institutin Asan për Studime Politike të Seulit.

“Në vitet 1990, Koreja e Veriut kishte ndërtuar mure antitank për të parandaluar avancimin e tankeve në rast lufte. Por kohët e fundit Koreja e Veriut po ngre mure 2-3 metra të larta dhe ato nuk janë si muret antitank”, thotë Dr Yang.

Lufta Koreane përfundoi në 1953 me një armëpushim, në të cilin të dyja palët u zotuan të mos “kryenin asnjë veprim armiqësor në, nga ose kundër zonës së çmilitarizuar”. Por nuk kishte zgjidhje përfundimtare të paqes.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH