Globi

Astronomët thonë se kanë gjurmuar origjinën e sinjalit të fuqishëm dhe misterioz të valëve të radios

Shkruar nga Liberale

Astronomët thonë se kanë gjurmuar origjinën e sinjalit

Astronomët kanë gjurmuar një nga shpërthimet më të fuqishme dhe më të largëta të valëve t% radiove të shpejta të zbuluara ndonjëherë, në shtëpinë e pazakontë kozmike: një grup të rrallë galaktikash "si njolla". 

Zbulimi i papritur mund të hedhë më shumë dritë mbi atë që shkakton shpërthimet misterioze të valëve të radios, të cilat kanë habitur shkencëtarët për vite me radhë, shkruan CNN. 

Sinjali intensiv, i quajtur FRB 20220610A, u zbulua për herë të parë më 10 qershor 2022 dhe udhëtoi 8 miliardë vite dritë për të arritur në Tokë . Një vit dritë është distanca që kalon drita në një vit, ose 5.88 trilion milje (9.46 trilion kilometra).

Shpërthimet e shpejta të radios, ose FRB, janë shpërthime intensive milisekonda të valëve të radios me origjinë të panjohur. FRB-ja e parë u zbulua në vitin 2007, dhe që atëherë, qindra nga këto ndezje të shpejta kozmike janë zbuluar që vijnë nga pika të largëta në të gjithë universin.

Ky shpërthim i shpejtë radiofonik zgjati më pak se një milisekondë, por ishte katër herë më energjik se FRB-të e zbuluara më parë. Shpërthimi lëshoi ​​ekuivalentin e emetimeve energjike të Diellit tonë gjatë 30 viteve, sipas një studimi fillestar të botuar në tetor. 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH