Globi

Antony Blinken pritet me protesta në Tel Aviv, u kërkon zyrtarëve që të zbatojnë planin e armëpushimit në Gaza (FOTO)

Shkruar nga Liberale

Antony Blinken pritet me protesta në Tel Aviv, u kërkon zyrtarëve

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka mbërritur në Tel Aviv, ku ka takuar zyrtarët e lartë të shtetit. 

Ndërkohë disa protestues janë mbledhur jashtë një hoteli në Tel Aviv, ku do të pritet diplomati i SHBA-së.

Antony Blinken pritet me protesta në Tel Aviv, u kërkon zyrtarëve

Kjo është vizita e tetë e Blinken në rajon që nga shpërthimi i luftës, këtë herë për t'u kërkuar zyrtarëve izraelitë që të pranojnë dhe të zbatojnë planin e pasluftës për Gazën.

Ai gjithashtu ka bërë thirrje për më shumë presion ndërkombëtar ndaj Hamasit për të rënë dakord për një propozim armëpushimi të mbështetur nga OKB-ja.

Antony Blinken pritet me protesta në Tel Aviv, u kërkon zyrtarëve

Demonstruesit gjithashtu duan që Izraeli të zbatojë planin me tre faza, të miratuar mbrëmë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, për lirimin e pengjeve.

Qeveria izraelite është kritikuar se nuk ka bërë mjaftueshëm për lirimin e më shumë se 100 pengjeve që po mbahen peng në Gaza.

Poll
SHQIPENGLISH