Globi

Anija më e madhe e lundrimit në botë nis udhëtimin e parë

Shkruar nga Liberale

Anija më e madhe e lundrimit në botë nis udhëtimin e

Anija më e madhe e lundrimit në botë është nisur nga Miami, Florida, në udhëtimin e saj të parë, por ka shqetësime mbi emetimet e metanit të anijes.

365 metra e gjatë, anija ka 20 kuverta dhe mund të strehojë një maksimum prej 7,600 pasagjerësh. Ajo është në pronësi të Royal Caribbean Group.

Anija po shkon në një udhëtim shtatë-ditor në ishujt tropikal. Ambientalistët paralajmërojnë se anija me gaz natyror të lëngshëm (LNG) do të rrjedhë metan të dëmshëm në ajër.

Edhe pse gazi digjet më pastër se karburantet tradicionale të detit, si vaji i karburantit, ekziston rreziku që një pjesë e gazit të ikë, duke shkaktuar rrjedhjen e metanit në atmosferë.

Metani është një gaz serrë shumë më i fuqishëm se dioksidi i karbonit.

“Është një hap në drejtimin e gabuar,” u citua të thoshte Bryan Comer, drejtor i Programit Detar në Këshillin Ndërkombëtar për Transportin e Pastër (ICCT) nga agjencia e lajmeve Reuters.

“Ne do të vlerësonim se përdorimi i LNG-së si lëndë djegëse detare lëshon mbi 120% më shumë emetime të gazit serrë të ciklit jetësor sesa nafta e gazit detar”, deklaroi Comer.

ICCT publikoi një raport javën e kaluar, duke argumentuar se emetimet e metanit nga anijet me karburant LNG ishin më të larta se sa supozoheshin rregulloret aktuale.

Një gaz i fuqishëm serrë, metani në atmosferë kap 80 herë më shumë nxehtësi sesa dioksidi i karbonit gjatë 20 viteve. Ulja e këtyre emetimeve shihet si vendimtare për ngadalësimin e ngrohjes globale.

Të enjten, kapiteni fitues i Kupës së Botës të Argjentinës, Lionel Messi, i cili aktualisht luan për Inter Miami, mori pjesë në ceremoninë e nisjes së anijes.  "Icon of the Seas" kushtoi 2 miliardë dollarë për t’u ndërtuar. Ajo ka shtatë pishina, gjashtë rrëshqitje uji dhe më shumë se 40 restorante, bare e sallone në brendësi.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH