Globi

Alarm për sulm ajror, në Kiev dëgjohen shpërthime

Shkruar nga Liberale

Alarm për sulm ajror, në Kiev dëgjohen shpërthime

Kievi dhe rajonet rreth tij janë aktualisht në alarm për një sulm ajror.

“Shpërthime në kryeqytet. Shkoni urgjentisht në strehimore!”, tha kryebashkiaku i Kievit Vitali Klitschko në një mesazh në Telegram.

Korrespondentët e pavaruar të Kievit dëgjuan të paktën katër shpërthime të forta vetëm disa sekonda pasi sirenat e sulmit ajror u dëgjuan rreth orës 10:30 të mëngjesit.

Komanda e Forcave Ajrore të Forcave të Armatosura të Ukrainës njoftoi kërcënimin e armëve balistike në kohën kur u shpall alarmi ajror. Rikujtojmë se shpërthime të shumta goditën Kievin ditën e djeshme dhe e gjithë Ukraina ishte në gatishmëri pasi Rusia nisi një valë sulmesh ajrore.

Gjithashtu rajoni i Lviv në kufi me Poloninë ishte në shënjestër dhe një nga raketat hyri në hapësirën ajrore polake

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH