Globi

Akuzohet për korrupsion, policia bastis zyrat e ish-kryeministrit francez Edouard Philippe si pjesë e një hetimi paraprak

Shkruar nga Liberale
Akuzohet për korrupsion, policia bastis zyrat e ish-kryeministrit francez

Përshati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Ish-kryeministri francez Edouard Philippe po bashkëpunon me autoritetet, tha zyra e tij të mërkurën, pasi policia kontrolloi ambientet e zyrës së tij si pjesë e asaj që një burim gjyqësor tha se ishte një hetim paraprak për korrupsion të mundshëm.

Philippe , kryebashkiaku i Le Havre, shihet gjerësisht si një kandidat potencial për të pasuar Emmanuel Macron në zgjedhjet presidenciale franceze të vitit 2027.

Burimi gjyqësor, duke folur për Reuters në kushte anonimiteti, tha se kërkimi ishte "pjesë e një hetimi paraprak të hapur në dhjetor të vitit 2023 me akuza për shitje ndikimi, favorizim, shpërdorim të fondeve publike dhe ngacmim psikologjik".

Zyra e Philippe tha në një deklaratë se ai dhe ekipi i tij "qëndrojnë plotësisht dhe qetësisht në dispozicion të prokurorëve për të siguruar të gjithë elementët e nevojshëm për hetimin".

Më herët, duke folur për kanalin e lajmeve BFM TV, Philippe tha se ai dhe ekipi i tij planifikonin t'u tregonin hetuesve pjesën: "ne respektuam rregullat".

Gazeta franceze Le Monde, e cila raportoi për herë të parë hetimin, tha të mërkurën se kishte në shënjestër direkte Philippe si dhe disa nga ndihmësit e tij.

Philippe dha dorëheqjen si kryeministër në vitin 2020 përpara një riorganizimi të qeverisë. Ai ishte kryeministri i parë i Macron, pasi u largua nga partia konservatore Les Republicans për t'iu bashkuar ekipit të presidentit pas zgjedhjeve të 2017.

Në vitin 2020, Philippe u rizgjodh kryebashkiak i Le Havre, një qytet port industrial në Francën veriore ku ndërtoi karrierën e tij politike.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH