Globi

AKSIDENT TRAGJIK/Përplasen dy trena, 5 të vdekur e dhjetëra të plagosur

Shkruar nga Liberale
AKSIDENT TRAGJIK/Përplasen dy trena, 5 të vdekur e dhjetëra

Të paktën pesë persona kanë humbur jetën dhe disa të tjerë janë plagosur, pasi një tren mallrash u përplas me një tren pasagjerësh në Indinë lindore të hënën, raportojnë mediat e huaja.

Kanchenjunga Express, i cili kalon midis qytetit të Kolkata dhe Silchar në shtetin verilindor të Assam, u godit nga një tren mallrash në jug të qytetit të Siliguri, sipas kryeministres së Bengalit Perëndimor Mamata Banerjee.

“Pesë pasagjerë kanë vdekur dhe 25-30 janë plagosur në aksident. Situata është e rëndë” u tha gazetarëve nga vendi i përplasjes zëdhënësi i policisë së Darjeeling, Abhishek Roy.Përplasja vjen më shumë se një vit pasi India përjetoi një nga katastrofat më të këqija të trenave në historinë e vendit, kur më shumë se 280 njerëz u vranë në një përplasje trekahëshe që përfshinte dy trena pasagjerësh dhe një tren mallrash në shtetin lindor të Odishës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH