Globi

A po e drejton Jill Biden fshehurazi Amerikën?

Shkruar nga Liberale

A po e drejton Jill Biden fshehurazi Amerikën?

Kur Jill Biden u pyet një herë vitin e shkuar nëse ajo kishte votën vendimtare nëse burri i saj do të kandidonte për rizgjedhje, ajo u përpoq ta shmangte këtë pyetje.

“Sigurisht që ai do të më dëgjojë, sepse ne jemi një çift i martuar,” qeshi Zonja e Parë, ndërsa përforcoi pretendimet e bashkëshortit të saj që “nuk e kishte përfunduar atë që ka nisur”.

Ndërsa profesoresha e anglishtes ka qenë gjithmonë një bankëprovë për bashkëshortin e saj, në anën e të cilit ajo ka qëndruar gjatë gjithë karrierës së tij politike, ndërsa shqetësimet për moshën dhe mprehtësinë mendore të presidentit amerikan arritën në kulm këtë javë, pyetja është kthyer në atë se sa ndikim po merr dr. Biden pas dyerve të Zyrës Ovale.

Ndërsa ai ka qenë gjithmonë i prirur ndaj “gafave”, lapsuset publike të Joe Biden-it javët e fundit janë shndërruar nga bezdisëse në alarmuese. Pyetjet në lidhje me aftësinë e tij për postin janë rritur me shpejtësi marramendëse që nga vera e shkuar, kur shqetësimet u përqendruan te veshja e tij me këpucë tenisi për të shmangur rrëshqitjen e tij pasi ishte penguar mbi një thes rëre në një ceremoni të Air Force One.

Aftësitë e tij njohëse u vunë sërish nën lupë këtë javë pasi zoti Biden tregoi dy herë se ishte takuar me liderë botërorë pasi ata kishin vdekur.

Në Nju Jork të mërkurën, presidenti amerikan tregoi një anekdotë në të cilën ai pretendonte se kishte folur me Helmut Kohl-in në një samit të G7 në Cornwall në vitin 2021, pavarësisht se Kohl kishte vdekur në vitin 2017.

Duke mbajtur një fjalim pothuajse identik në Las Vegas të dielën, presidenti bëri një tjetër gabim, vetëm se këtë herë ai pretendoi se kishte biseduar me Francois Mitterrand-in, ish-presidentin francez, i cili vdiq në vitin 1996.

Por ajo që u kristalizua mbrëmjen e së enjtes, kur 81-vjeçari dukshëm i zemëruar ngatërroi presidentin e Egjiptit me homologun e tij meksikan kur ai po përpiqej të shuante shqetësimet për moshën e tij, zbuloi se sa të larta janë rreziqet.

U ngritën pyetje se përse administrata mbajti konferencën urgjente për shtyp të enjten mbrëma, pasi prokurorët federalë publikuan një raport që i referohej atij si “një burrëi moshuar me qëllime të mira dhe me kujtesë të dobët”.

Nuk ka njeri që do të ishte më i zhgënjyer nga shfaqja e aksidentit me makinë, që mund të kishte pritur deri të premten në mëngjes, sesa dr. Jill Biden, e cila dihet se ka qortuar ndihmësit për dështimin në mbrojtjen e bashkëshortit të saj.

Dr. Biden tregoi se ajo është një forcë për t’u llogaritur kur ajo kërkoi të dinte: “Pse askush nuk e ndaloi atë?” pasi bashkëshorti i saj mbajti një konferencë shtypi problematike të mbushur me pasaktësi faktike që zgjati për gati dy orë në janar 2022.

“Ku ishit, djema?” Zonja e Parë pyeti, sipas një fragmenti të American Woman, një libër që do të dalë së shpejti nga Katie Rogers, një korrespondente e Shtëpisë së Bardhë për The New York Times. “Ku ishte personi që do të përfundonte konferencën për shtyp?”

Në tetor, Zonja e Parë e largoi burrin e saj jashtë skenës pasi bëri komente në një darkë të Fushatës për të Drejtat e Njeriut. Presidenti u kthye në anën e tij të djathtë, duke bërë me dorë audiencës, para se ajo t’i prekte krahun dhe ta çonte në drejtim të kundërt.

E njohur si e besuara më e madhe e burrit të saj, e cila kontrollon gjithçka deri në dietën e burrit të saj, dr. Biden dihet se ulet në takime politike të nivelit të lartë gjatë të cilave presidenti i drejtohet asaj dhe e pyet: “Ej, Jill, si mendon?”

Ndonëse ai nuk mendon se Zonja e Parë “merr vendimet”, Christopher Galdieri, profesor i politikës në Kolegjin Saint Anselm, thotë se ai “nuk do të habitej nëse ‘drejtimi i Jill-it’ do të bëhet pozicioni de fakto i fushatës së Biden-it”

Por z. Galdieri tha se ai nuk kishte asnjë shqetësim se Zonja e Parë mund të jetë në vështirësi.

“Ajo ka qenë e martuar me Joe Biden-in prej 40 vitesh, kur ai ka qenë në Senat dhe zv/president dhe kandidat për president disa herë, mendoj se ajo ndoshta e di se çfarë po bën,” thotë ai.

Mike Lux, një strateg demokrat, tha se Zonja e Parë ishte protektive ndaj burrit të saj edhe në vitin 1988, kur ai ishte një funksionar i lartë i Iowa-s për zotin Biden gjatë fushatës së tij presidenciale.

Ajo është “këshilltarja e tij më e besueshme”, thotë ai.

Lux, i cili e njeh zotin Biden për 37 vjet, tha se gruaja e tij merr pjesë në “takime me interes për të” dhe “takime ku presidenti dëshiron që ajo të ulet ashtu si Hillary Clinton, njësoj si Michelle Obama”.

Por të zbulosh se si funksionojnë vërtet gjërat në Shtëpinë e Bardhë të drejtuar me rreptësi është shumë më e ndërlikuar sesa kur Donald Trump ishte në krye. Ndërsa drejtimi i paqëndrueshëm i Trump-it çoi në grindje të ashpra dhe shkarkime publike të ndihmësve të tij, disa nga ata në rrethin e brendshëm të zotit Biden kanë qenë me të për më shumë se tre dekada.

Këshilltari i lartë i zotit Biden, Mike Donilon, i cili kohët e fundit kaloi nga Shtëpia e Bardhë për të ndihmuar në drejtimin e fushatës së tij 2024, filloi të punojë për zotin Biden në vitin 1981. Një tjetër punonjëse e përkushtuar, Jennifer O’Malley Dillon, e cila drejtoi fushatën e zotit Biden në vitin 2020, gjithashtu është tërhequr për të ndihmuar me fushatën.

“Biden ka rreth tij njerëz të cilëve u beson, që e njohin… Me Trump-in është shumë e qartë se ai thjesht dëshiron njerëz që janë si ai dhe që do ta afirmojnë atë”, thotë prof Galdieri.

“Biden nuk ka askënd si John Kelly [ish-shefi i kabinetit të Trump-it] që jep intervista të bujshme, shton ai. “Njerëzit te ‘Biden World’ nuk kanë tendencë të flasin për shefin e vjetër dhe nuk e kritikojnë.”

Por ndërsa mënyra e funksionimit të kampit të Biden-it ka qenë të përpiqet t’i mbajë të shkurtra dhe të kontrolluara ngjarjet me publikun, nëse duan të tregojnë se zoti Biden ende mund të kandidojë për postin, do të duhet të fillojnë ta hedhin atë te luanët.

Javën e shkuar, u zbulua se Shtëpia e Bardhë kishte humbur mundësinë për të marrë pjesë në Super Bowl për të dytin vit radhazi, pasi kishte refuzuar një intervistë me CBS që do të kishte arritur miliona shikues.

Sa herë që kundërshtarët ose reporterët ngrenë çështjen e moshës ose mprehtësisë mendore të zotit Biden, ndihmësit e tij tregojnë për karrierën e tij të ndritur e cila përfshin dekada në Senat përpara se të kalonte tetë vjet të tjera në krye të vendit si zëvendëspresident i Barack Obamës.

Vetë zoti Biden përdor humor për t’u shmangur nga pyetjet gjithnjë e më të shpeshta. “Provo të jesh 110”, është tallur ai, si dhe ka bërë shaka se është “400”.

Është lloji i humorit që të kujton Ronald Reagan-in, i cili tha: “Unë nuk do të shfrytëzoj, për qëllime politike, rininë dhe papërvojën e kundërshtarit tim”, kur ai u sulmua gjatë debateve presidenciale të vitit 1984 nëse, në moshën 73-vjeçare, ishte shumë i vjetër për të qenë president.

Z. Reagan zbuloi 10 vjet më vonë se ai ishte diagnostikuar me sëmundjen e Alzheimerit, me një nga djemtë e tij që pretendonte se sëmundja u zhvillua kur ishte në Shtëpinë e Bardhë.

Ndërkohë, Nancy Reagan njihej si “Zonja Dragua” e administratës së tij pasi ishte forca lëvizëse kur bëhej fjalë për të ndikuar gjithçka, nga personeli te vendimet e politikave.

Një dokumentar i vitit 2021, The Reagans përfshinte komente nga djali i tyre, Ronald Jr, dhe ai zbuloi se Nancy e këshilloi burrin e saj për gjithçka, nga kriza e SIDA-s deri te Reaganomics.

Por, ndonëse nuk është e pazakontë që një Zonjë e Parë të dëgjohet nga presidenti, që Joe Biden të fitojë një mandat tjetër, atij do t’i duhet të bindë amerikanët votues se ai është i aftë dhe në gjendje të drejtojë vendin për katër vjet të tjera.

Dhe nëse kjo do të bëhet me gruan e tij duke i pëshpëritur në vesh, duke e drejtuar nga bërryli dhe duke organizuar stafin, mbetet për t’u parë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH