Globi

74-vjeçari vdes në spital por kishte porositur organizatorët e funeralit: Të mos vijnë gruaja dhe fëmijët në varrim

Shkruar nga Liberale

74-vjeçari vdes në spital por kishte porositur organizatorët e


Ai bëri një kërkesë të fundit: që në varrimin e tij të mos kishte gruan, fëmijë apo dhëndrin. Dhe për të qenë i sigurt se dëshira e tij do të plotësohej, ai e kishte të shkruar në epigrafin e varrit, i vendosur në vendlindjen e tij, Faleria, një qytet i vogël në provincën e Viterbos, ku varrimi u bë sot në mëngjes në orën 11:00.

Kërkesa e vetme, që ndoshta ishte edhe dëshira e tij e fundit, nga zoti Elio, i cili në moshën 74-vjeçare u shtrua për një sëmundje dhe ndërroi jetë në spital.

Kompania e funeralit Aprilia që iu dha detyra të organizonte udhëtimin e fundit të Elio-s, një banor në Ardea, mori udhëzime shumë të sakta: në epigrafe donte thënien "Të ndjerit nuk i pëlqen prania e fëmijëve, dhëndrit dhe gruas së tij në funeral”.

Është më mirë t'i sqaroni gjërat, mund të kishin menduar, ata që u befasuan. Arsyet e zhgënjimeve familjare nuk dihen dhe ndoshta kërkesa ka qenë e drejtë.

74-vjeçari vdes në spital por kishte porositur organizatorët e

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH