Globi

4 të vdekur dhe disa të zhdukur nga zjarri masiv në një ndërtesë gjatë natës, në Spanjë

Shkruar nga Liberale
4 të vdekur dhe disa të zhdukur nga zjarri masiv në një

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe 19 rezultojnë të zhdukur nga zjarri masiv në një bllok banimi të lartë në qytetin spanjoll të Valencias, thonë shërbimet e urgjencës.

Zjarri përfshiu një bllok 14-katësh në lagjen Campanar dhe u përhap në një ndërtesë ngjitur.

Zjarrfikësit u panë duke shpëtuar njerëzit nga ballkonet dhe 19 besohet se janë ende të zhdukur.

Të paktën 14 persona, përfshirë gjashtë zjarrfikës dhe një fëmijë të vogël, janë plagosur.

Erërat e forta kanë ndezur flakët, por ka edhe dyshime se një veshje tepër e ndezshme ka mundësuar përhapjen e shpejtë të zjarrit.

Ndërtesa përmban 138 banesa dhe ishte shtëpia e 450 banorëve, raportoi gazeta El Pais, duke cituar menaxherin e ndërtesës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH