Globi

FOTO HISTORIKE/ 105 vjet nga vrasja e udhëheqësve komunistë gjermanë, ngjarje që ‘i shtroi’ Hitlerit rrugën drejt pushtetit

Shkruar nga Liberale
FOTO HISTORIKE/ 105 vjet nga vrasja e udhëheqësve komunistë

 

Kanë kaluar 105 vjet nga vrasja e Karlpsburgëve, ish-drejtuesit komunistë gjermanë.

Ndonëse ka kaluar një shekull nga vrasja mizore e kryer nga Freikorps, figura dhe mendimi i dy marksistëve vazhdon të ketë jehonë në komunitetit botëror.

Karl Liebknecht e drejtuar prej tyre shpalli Republikën e Lirë Socialiste Gjermane, por socialdemokratët gjermanë braktisën kauzën e revolucionit dhe preferuan të shpallnin Republikën e Gjermanisë.

Në fillim të vitit 1919 lufta e klasave u intensifikua shumë në Gjermani dhe spartacistët vendosën të kryenin një kryengritje që do të quhej Kryengritja Spartaciste. Edhe pse Lexemburgo këmbënguli se kushtet në Gjermani për revolucionin nuk ishin konsoliduar, duke pasur parasysh zhvillimin e ngjarjeve, ata vendosën të merrnin pjesë në kryengritje.

Qeveria socialdemokrate gjermane u mbështet në forcat e armatosura dhe punëdhënësit e Gjermanisë për të shtypur kryengritjen dhe lejoi forcat paraushtarake të Freikorps të shtypnin dhe t'i jepnin fund kryengritjes. Karl Liebknecht dhe Rosa Luxemburgo u vranë. Kjo e fundit u tërhoq zvarrë në Berlin. Objektivisht, vrasja e dy kuadrove komuniste, siç tha Isaac Deutscher, ishte "triumfi i fundit i Gjermanisë imperialiste-monarkiste të Bismarkut dhe i pari i Rajhut të Tretë të ardhshëm të Hitlerit". /Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH