Globi

105-vjeçarja diplomohet 83 vite pas nisjes së studimeve

Shkruar nga Liberale

105-vjeçarja diplomohet 83 vite pas nisjes së studimeve

Virginia Hislop-it iu deshën 83 vjet për të marrë diplomën e saj master nga Universiteti Stanford. Tani, në moshën 105-vjeçare, ajo më në fund është diplomuar.

“Zoti im, kam pritur një kohë të gjatë për këtë,” tha ajo, duke ecur nëpër skenë të dielën për të marrë diplomën e saj. Ajo u brohorit nga familja e saj, nipërit e mbesat dhe klasa e maturantëve 2024.

Hislop iu desh të largohej nga Stanfordi në fillim të vitit 1941, kur i fejuari i saj, George, u thirr për të shërbyer në Luftën e Dytë Botërore. Në pamundësi për të përfunduar tezën e saj, ajo la diplomën e saj në pritje dhe ditët e saj të universitetit. Më vonë ajo u zhvendos në Uashington për të rritur familjen e tyre.

Megjithatë, kur dhëndri i saj kontaktoi universitetin kohët e fundit, ai zbuloi se teza përfundimtare nuk kërkohej më për të marrë diplomën. Hislop kishte të drejtë të diplomohej dekada më vonë.

“Unë e bëj këtë punë prej vitesh dhe është mirë të më njohin,” tha ajo për faqen e lajmeve të universitetit, sipas The Guardian.

Udhëtimi arsimor i Hislop në Stanford filloi në vitin 1936 kur ajo u regjistrua për të studiuar për diplomën e saj bachelor në arsim. Disa vite më vonë, ajo përfundoi këtë moment historik dhe kaloi menjëherë në studimet e saj pasuniversitare, e nxitur nga ambicia e saj për të dhënë mësim pas universitetit.

105-vjeçarja diplomohet 83 vite pas nisjes së studimeve

Në vitin 1941, Hislop, si shumë gra të tjera anembanë SHBA-së, u detyrua ta ndërronte karrierën e saj me martesë në mbështetje të mobilizimit më të gjerë të luftës. Përqendrimi te familja u pa si kulmi i sakrificës amerikane në atë periudhë, dhe ajo u largua nga Stanfordi për t’u martuar me Xhorxhin përpara se të vendosej, në muajin e mjaltit në Oklahoma, pranë postës së tij të ushtrisë në Fort Sill.

Pas përfundimit të luftës, çifti u zhvendos në Yakima, Uashington, ku rritën dy fëmijët e tyre.

“Unë nuk u ktheva në mësimdhënie, por ndjej se e përdora mirë certifikatën time të mësimdhënies duke shërbyer në komitete dhe në borde dhe duke u përpjekur të përmirësoj mundësitë arsimore çdo mundësi që kisha,” tha Hislop për Yakima Herald-Republic në një intervistë ekskluzive në 2018.

Arsimimi formal i Hislop mund të kishte përfunduar në 1941 me largimin e saj të hershëm nga Stanford, por puna e saj në vitet në vijim ishte instrumentale dhe transformuese. Ajo kundërshtoi kurrikulën regresive të shkollës së mesme që kërkonte që vajza e saj të merrte ekonominë në shtëpi në vend të anglishtes dhe loboi për rrethe të pavarura të kolegjeve të komunitetit në shtetin e Uashingtonit.

Më vonë, ajo mblodhi fonde për Heritage University, një institucion i themeluar dhe i drejtuar nga femra, dhe gjithashtu ndihmoi në mbledhjen e 6 milionë dollarëve për studentët që shpresonin të ndiqnin shkollën.

Një bursë në Universitetin e Paqësorit Northwest mban emrin e saj. Daniel Schwartz, dekani i Shkollës së Arsimit pasuniversitar në Stanford, e përshkroi atë si “një avokate të ashpër për barazinë dhe mundësinë për të mësuar” kur i dha asaj diplomën e merituar të kuqe gjatë gjithë atyre viteve më vonë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH